Başkent Berlin ile birlikte gündeme gelen geçici bisiklet yolu planlamaları kısa sürede tüm Almanya için ilginin odağı haline geldi.

Çin’de baş göstermesinin ardından artık Avrupa’nın merkez üssü haline geldiği Koronavirüs salgını, her geçen gün bilanço bazında yükseliş göstermeye devam ediyor. İtalya ve İspanya’nın başını çektiği vaka ve can kaybı rakamları, yerel yönetimleri yeni uygulamalar almaya itiyor. Toplu taşıma için getirilen yolcu sayısı kısıtlamaları ve sokağa çıkma yasaklarının ardından hayatın zaruri şekilde devam etmesi gerektiği bölgelerde bisiklet ulaşımı için yoğun bir eğilim söz konusu. Normal standartlarda taşıt yolu olarak hizmet veren bölümlerin bisiklet yolu olarak düzenlendiği çalışmalara dahil olan Almanya, insanların başkalarıyla mesafesini korumasına destek için caddeleri yollarına dönüştürüyor.

İlginizi Çekebilir  Bisiklet giyim üreticisi MAAP ilk sürdürülebilir forma serisiyle karşımızda

Bisiklet ulaşımı tüm dünya kentleri için gündemde

Yerel basında yer alan gelişmelerde geçtiğimiz cuma günü Berlin’de, trafik akışını aksatmadan bisikletçilerin güvenliğini artırmayı amaçlayan çabalar kapsamında iki bisiklet yolunu geçici süreliğine genişleten bir projeye yeşil ışık yaktı. Kreuzberg, Schoneberg ve Tempelhof bölgelerini içerisine alan bu yol düzenleme çalışmalarının ülke geneline yansıtılması da gündemde. İngiltere merkezli Guardian’da ise diğer 133 Alman şehri sakinlerinin de benzer bisiklet yolları için başvuruda bulunduğuna işaret ediliyor. Türingen Ulaştırma Bakanlığı sözcüsü, Alman haber ajansı DPA’ya yaptığı açıklamada; “Bisiklet kullanımı vatandaşların teması en aza indirmek için gerekenleri karşılamasını sağlıyor” ifadelerine yer verdi. Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen benzer yol genişletme çabalarının Türkiye için de uygulanılması gerektiği tartışılıyor. Bisiklet olmasına rağmen maske ve bandana vesilesiyle yüzün kapatılması gerekliliği de unutulmamalı.