Koronavirüs bilançosunda tüm dünyada başı çeker noktaya gelen Amerika Birleşik Devletleri’nde, vatandaşların bisiklet ulaşımına olan ilgisi artıyor.

Koronavirüs salgının dünya genelinde en çok etkileceği ülke konumunda olan Amerika’da bilanço her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Paylaşılan son verilere göre, ülkede virüsün bulaştığı kişi sayısı 671.425‘e yükselmiş durumda. Can kaybı kısmında da maalesef 33.000‘i geçen rakamların konuşulduğunu görüyoruz. Birleşik Devletler’deki vaka sayısının, kendisinden sonra gelen ilk dört ülkenin toplamından bile fazla olması aslında rakamlara bakmadan bile tablonun kritikliğini ortaya koyuyor. Ülkedeki eyaletlere bakıldığında ise salgın etkisini en çok New York‘ta karşımıza çıkıyor. Böylesine bir ortamda da vatandaşların ulaşım ihtiyaçlarını karşılaması için imdatlarına bisiklet yetiş durumda. Reuters tarafından öne çıkarılan araştırmada, görüşülen perakendecilere göre, salgın ülkedeki bisiklet satışlarında hissedilir artışa neden oldu.

Bazı mağazalarda Koronavirüs sebebiyle stoklar tükeniyor

Avrupa’da toplu taşıma yerine nispeten daha güvenli kabul edilen bisiklet ulaşımı için atılan geçici bisiklet yolları ve teşvik adımları, Amerikan hükümeti tarafından da benimsenmiş durumda. Nitekim yapılan çalışmalar kapsamında, kurallar gereği kapatılan bazı mağazaların bisiklet bölümlerinin satışlarına devam edebilmesine izin çıktı. Amerikan Ulusal Bisiklet Satıcıları Birliği‘ne göre, satışların yaklaşık dörtte üçü Walmart gibi genel noktalardan yapılıyor.

İlginizi Çekebilir  Koronavirüs günlerinde ilginç çözüm; kendi gidonunu temizleyen elektrikli bisiklet

Yapılan araştırmada Çin’den bisiklet ithal eden ve aynı zamanda Güney Carolina’daki fabrikada üretim gerçekleştiren Kent International şirketi tarafından 500 ile 800 dolar aralığında fiyat/performans sınıfında yer alan modeller için mart ayında satışların arttığına vurgu yapılıyor. Şirketin Genel Müdürü Arnold Kamler, satışa sundukları yirmi farklı modelin beş tanesinde tamamen stok bitirdiklerini ve bunun kısa süre içerisinde on adete çıkmasını beklediklerini ifade etti. Ülkedeki bazı mağazalar ise taleplerin yüzde 50 oranında arttığını ve bu eğrinin önümüzdeki günlerde de yükselişe geçeceğini belirtiyor.