Uzmanlar, koronavirüs salgınının insanlara doğal yaşam tahribatının ve iklim krizinin bir sonucu olduğu açıklamalarında bulundu.

Aylardır birçok ülkeyi etkisi altına alan koronavirüs salgını, uzmanlara göre doğal yaşamın tahrip edilmesi ve iklim krizinin sonucu. Türkiye’nin de mücadele ettiği salgın, 170’den fazla ülkede etkilerini devam ettiriyor. Birçok uzman ve bilim insanları tarafından çözüm arayışı sürüyor. Ancak önde gelen bilim insanları, doğada çok daha fazla ölümcül hastalıkların mevcut olduğunu ve insanların eylemlerinin sonucu olarak yaşanan salgının, doğadan net bir uyarı olarak kabul edilmesini söyledi.

İlginizi Çekebilir  Koronavirüs salgınının Türkiye’deki başka boyutu; sokaklarda maske ve eldiven kirliliği

Koronavirüs, doğal yaşam tahribatının kaçınılmaz sonucu

BM çevre sorumlusu Inger Andersen’e göre doğa bize koronavirüsü salgını ile iklim kriziyle ilgili bir mesaj gönderiyor açıklamasını yapmıştı. Uzmanlar, hem daha fazla salgını önlemek, hem de iklim krizinin önüne geçmek için, vahşi yaşamı insanlarla temasa sürükleyen doğal tahribata son vermek gerektiğini vurgu yaptı. Ayrıca uzmanlar, canlı hayvan pazarlarına ve yasadışı küresel hayvan ticaretine son vermeye çağırdılar. Biz bu durumu istesekte istemesekte kabul edelim ki doğayla yakından bağlantılı bir ilişkimiz var. Eğer doğaya gereken saygıyı vermezsek, doğada yaşayan canlılara yaşamaları için alan bırakmazsak günün sonunda yine aynı masada aynı sorunla ne yapacağımızı düşünüyor olarak kendimizi bulabiliriz.


Doğa ile donanmış bir geleceğe sahip olmak istiyorsak en güçlü müttefikimiz olan doğa ile bunu başarabiliriz. Avustralya orman yangınları, okyanuslardaki mercan resiflerinin giderek yok olması, amazonların artık bir oksijen kaynağı olmaktan çıkması aslında verilmek istenen mesaj çok basit.
Çin’de bir pazarın Covid-19’un kaynağı olduğuna inanan Zooloji Derneği Prof Andrew Cunningham bu konuyla ilgili açıklamalarında:”Koronavirüsü salgının ortaya çıkışı ve yayılması öngörülebilir değildi, ancak bu zamana kadar vahşi yaşamdan insan sağlığını tehdit eden başka salgınlar görülmüştü.


Çin’deki egzotik memelileri yeme kültürü büyük bir Sars-CoV benzeri hastalıklara yol açıyor. Ancak Güney Asya’da görülen diğer hastalıkların daha yüksek ölüm oranlarına neden olduğunu gördüğümüzde Koronavirüsü salgını konusunda biraz şanslıyız. Ve bence bunu net bir uyarı olarak almalıyız.Bu tarz hastalıklara neden olan insan davranışlarıdır ve biz değişmedikçe bu durum değişmeyecektir. Gelecekte daha fazlası olacak. Hayvanları doğal yaşamlarından ayırdık onları uzak mesafelere taşıdık ve kafeslere sıkıştırdık. Bu durum onlarda strese neden oldu ve bütün gelişimini etkiledi.” sözlerine yer verdi.

ABD Harvard Halk Sağlığı Okulu”ndan Aaron Bernstein; “Sağlık ve çevre politikasının ayrılması tehlikeli bir yanılsamadır. Sağlığımız tamamen iklime ve gezegeni paylaştığımız diğer organizmalara bağlı. Vahşi yaşam suçlularına karşı sert bir çizgide bulunarak ve aynı zamanda yerel topluluklar için yeni fırsatlar yaratırsak, biyolojik çeşitlilik ve ekosistemler ile toplulukların geliştiğini göreceğiz. Koronavirüsü krizi değişim için bir fırsat sağlayabilir.” sözleriyle insanları bu değişimin bir parçası olmaları için çağrıda bulundu.