Dünyanın en önemli bisiklet giyim üreticilerinden birisi olan Santini, İtalya’daki Koronavirüs salgınından doğan maske ihtiyacı için seferberlik ilan etti.

Çin’in Wuhan kentinde baş göstermesine karşın etkilerini İtalya’da daha fazla gösteren Koronavirüs için kelimenin tam anlamıyla seferlik söz konusu. Küba’nın destek amacıyla doktorlarını gönderdiği bölgenin geniş kapsamlı karantina süreci devam ediyor. Kaynak konusunda yer yer yetersiz kalan yerel yönetime ise farklı alanlarda hizmet veren markalar destek veriyor. Listeye dahil olan İtalyan bisiklet giyim üreticisi Santini, Covid-19 pandemisi karşısında sıkıntıların görülmeye başladığı yüz maskelerini üretmeye başladığını açıkladı. Dünya Şampiyonalarına giysi tedarik eden şirket, bugünden itibaren çalışmalara başlıyor.

Santini Koronavirüs salgını için günde 10 bin maske üretecek

35.000 üzerinde doğrulanmış vaka ve 3.000’i geçen can kaybıyla salgının merkez üssü haline gelen İtalya’da, en çok canı yanan yer ise Kuzey bölgesi. Bergamo ve çevresinin nispeten daha sıkı karantina süreçleriyle karşı karşıya kalan vatandaşların maske ihtiyaçları da aynı eğride artış gösteriyor. Santini de bir süredir prototipler üzerinden test ettiği maske üretimini günde 10.000 adetlik kapasiteyle devreye alıyor.

Monica Santini; “Üreteceğimiz maskeler 90-95 derecede yıkanıp sterilize edilebilir. Özel yapısı sayesinde 10 keze kadar kullanılabilecek.”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Santini Pazarlama Müdürü Monica Santini; “En başından beri kendimize biz ne yapabiliz diye sorduk. İhtiyaçlar sonucunda ise ortaya maske fikri çıktı. Su geçirmeyen ve nefes alabilen kumaş üretimi sağlayan başka bir şirketle temasa geçtik ve bir prototip geliştirdik. Milano’da da bunun ilk testleri yapıldı. Bu konuda çok fazla talep olduğunun farkındayız ancak Bergamo ve çevresine öncelik verilecek. Hastanelerimizin zorluklarını ve ofislerde ve fabrikalarda ne kadar insanın çalıştığını kendi gözlerimizle görebiliyoruz.” ifadelerine yer verdi. Santini, günümüzde birçok dünya şampiyonasına forma tedariği sağlamaya devam ediyor.