Koronavirüs sürecinin en çok etkilediği sektörlerden birisine izleyici cephesinden de merhem olacak su üzerindeki açık hava sineması Paris halkının ilgisini çekiyor.

Koronavirüs süreciyle birlikte hayatımızın her alanında hissedilir değişimler yapma gerekliliği de doğdu. Seyahat, yeme-içme ve alışveriş gibi örneğini kolaylıkla artırabileceğimiz bu değişimin bazı sektörler için bu kadar kolay olamayacağı da aşikar. Nitekim çekim süreçleri sona eren pek çok sinema filminin vizyon tarihlerini süresiz şekilde iptal ettiğine çokça şahit olduk. Alışveriş merkezlerinin kademeli olarak açıldığı şu günlerde sinema salonları içinse hala mesafeli bir yaklaşım var. Buna alternatif ise örneğini Türkiye’de de gördüğümüz açık hava sinemaları olmaya başladı. Fransa’nın başkenti Paris’te ise sürece yeni bir boyut getirecek uygulama başlatıldı. İlk gösterimi iki gün önce gerçekleştirilen elektrik tekneli gösterimler büyük ilgi görüyor.

1/2

Paris “su üzeri sineması” yaklaşık 1 ay hizmet verecek

Toplamda 38 adet ufak çapta elektrikli teknenin sosyal mesafe gözetilerek belirli aralıkla yerleştirildiği gösterim, izleyicilere unutamayacakları bir deneyim yaşamaya davet ediyor. Yüzen sinema, bu yılki programın açılışını, daha önce bir çekilişten üzerinden belirlediği katılımcılarla gerçekleştirdi. Filmlerin gösteriminin gerçekleştirildiği perdeninse 16 x 9 metre ebatlarında olduğunu görüyoruz. “Su üzerinde sinema” adıyla meraklılarını bekleyen uygulama, 18 Temmuz’dan 30 Ağustos 2020’ye kadar devam edecek.