Koronavirüs karantinası Tayland’da nadir kaplumbağa türleri sayısını artırdı.

200‘den fazla ülkeye ve bölgeye yayılan koronavirüs salgınında birçok ülkede karantina uygulaması başlatıldı. Uçak seferleri durduruldu, birçok ülke trafiğinde düşüş görüldü ve gemi seferlerindeki yoğunluk azaldı. Buna bağlı olarak karantina uygulanan bazı Avrupa ülkelerinin yerleşim yerlerinde insanların olmayışını fırsat bilen hayvan türleri sokaklara çıktı. Hatta geçtiğimiz günlerde İstanbul’da ilk defa sahile bu kadar çok yaklaşan yunuslar insanlar tarafından görüntülendi. Diğer ilginç karelere sahne olan Tayland plajları ise, turistlerin olmayışından ötürü nadir görülen kaplumbağaların sayısının son 20 yılda görülenden fazlasına sahip.

İlginizi Çekebilir  Dünyada ilk kez Türkiye'de yapıldı; Akdeniz foku için Kıyı Mağarası Platformu

Koronavirüs karantinası plajları nadir kaplumbağa türleri için güvenli hale getirdi

Çevreciler, Tayland’ın koronavirüs nedeniyle turistlerin yokluğunda plajlarda nadir görülen deri sırtlı deniz kaplumbağalarının çok sayıda yuvaya sahip olduklarını keşfetti. İsrail şehri Hayfa‘da dolaşan yaban domuzlarından, Londra banliyölerine giren geyiklere kadar, karantina uygulamaları yaban hayatı birçok boş alana çekiyor. Pazartesi sabahı itibariyle Tayland’da 2.792 vaka ve 47 ölüm görüldü. Buna bağlı olarak uluslararası uçuşların yasaklanmasından, seyahat kaldırımlarına kadar uzanan süreçte vatandaşların evde kalmaları, turist sayısında bir düşüşle sonuçlandı. Bu durum birçok deniz canlıları için plajları güvenli hale getirdi. Phuket Deniz Biyoloji Merkezi direktörü Kongkiat Kittiwatanawong, geçen Kasım ayından bu yana bulduğu 11 kaplumbağa yuvasının 20 yılın en yüksek seviyelerde olduğunu söyledi.

Deri sırtlı kaplumbağalar, dünyanın en büyük deniz kaplumbağaları olarak kabul ediliyor. Bu deniz canlısı Tayland’da varlıkları tehdit altında ve Uluslararası Doğayı Koruma Birliği tarafından küresel olarak savunmasız bir tür olarak listeleniyor. Yumurtaları karanlık ve sessiz alanlarda bıraktıklarını görüyoruz. Ancak turistlerin plajları kullanırken birçok yumurtaya zarar verdiğini hatta ve hatta kaplumbağa yumurtalarını çaldığı söyleniyor.  Mart ayının sonlarında, Andaman Denizi sınırında, yer alan bir milli parktaki personel, iki ay boyunca yumurtaları izledi ve sonucunda 84 yavru buldu.