Koronavirüs karantina günlerinde toplu taşımaların da büyük risk taşıdığı şu günler elektrikli bisiklet gibi alternatiflere olan ilgi ve ihtiyacı artırıyor.

Koronavirüs salgınının etkileri her geçen gün artarken küresel çapta alınan karantina ve fabrika kapatma kararlarının uzatılması gündemde. Vaka sayılarındaki yükselişin önüne geçmeye çalışan bilim insanlarının aşı çalışmaları devam etse de henüz somut bir adım atıldığını söylemek pek mümkün değil. Böylesine bir ortamda da farklı alanlarda hizmet veren kuruluşların çözüm odaklı uygulamalar üretmesi zaruri hale geliyor. Amerika’da hizmet veren bir elektrikli bisiklet ve scooter kiralama girişimi olan Wheels de, salgın günleri için ilgi çekici bir adımla radarımıza takıldı.

1/2

Koronavirüs ile birlikte benzer çözümler artabilir

Salgın sürecinin başlamasıyla birlikte bisiklet ve scooterlarını tedbir amaçlı sokaklarda çeken şirket, toplu taşımanın riskli hale gelmesiyle birlikte ortaya çıkan ulaşım ihtiyacını en sağlıklı şekilde karşılamak için yola çıkıyor. Bisikletlerin tamamını dezenfekte ettiğini duyuran Wheels, virüsün bulaşmaya en uygun parçası olan gidon içinse kendi kendini temizleyen bir yüzey yeniliği geliştiren NanoSeptic şirketi ile bir ortaklık kurdu. Yüzeylerde çamaşır suyundan bile daha etkili olduğu söylenen bu sistemde mineral nanokristaller yer alıyor. İçerisinde insan sağlığına zararlı herhangi bir maddeyi de barındırmayan NanoSeptic imzalı ürün mikroskobik seviyedeki virüsleri sürekli olarak parçalayan güçlü bir reaksiyon oluşturuyor.

Wheels sözcüsü; “Paylaşılan scooter ve bisikletlerin her gün birçok farklı kişi tarafından kullanılması temizlik konusunda kapsamlı bir çözüm ihtiyacı doğuruyor.”

Uygulamayla ilgili açıklamalarda bulunan Wheels sözcüsü; “Düzenli servisimizi geçici olarak duraklatmadan önce, bisikletlerimizi temiz tutmak için gerekli tüm önlemleri alıyorduk. Ancak, paylaşılan scooter ve bisikletlerin her gün birçok farklı kişi tarafından kullanılması ve kullanıcıların her sürüşten önce her cihazı manuel olarak temizleyemememesinden ötürü daha kapsamlı bir çözüme ihtiyacı doğdu. Bu amaçla, Wheels, kendi kendini temizleyen yüzeylerde lider olan NanoSeptic ile ortak ulaşım alanında türünün ilk örneği olan bir ortaklığa adım atıyor. Kendi kendini temizleyen gidonlara ve fren kollarına sahip olmak artık çok önemlidir ve ileride bu şekilde kalacağına inanıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

İlginizi Çekebilir  Bisiklet giyim üreticisi MAAP ilk sürdürülebilir forma serisiyle karşımızda

Wheels ayrıca, koronavirüs krizi sırasında yolculara yardımcı olmak için bir çift yeni özellik duyurdu. Şirket, karantina sürecinde yiyecek ve diğer ihtiyaçlarında eve teslim talepleri hızla artmasından ötürü ve teslimat işçileri için kiramalama fiyatlarında indirime gidiyor. Bu yeni planlamaya göre elektrikli bisikletler haftalık 29.99 dolar veya ayda 89.99 dolar karşılığında kiralanabilecek. Her iki seçenekte de sürücülere temassız teslimat ödeme ve dijital abonelik gibi seçenekler sunulacak.