Koronavirüs salgınında vaka ve can kaybı sayılarında kayda değer yükselişle karşı karşıya olan İspanya’da, bisikletçiler için de önlemler alındı.

Dünya Sağlık Örgütü‘nün Avrupa’yı Koronavirüs salgının merkez üssü olarak ilan etmesinin ardından vaka ve can kayıplarının ciddi bir şekilde ivmelenişine son iki haftadır şahit oluyoruz. Türkiye’deki etkilerini bir yaklaşık bir haftadır hissettiren salgının beraberinde getirdiği toplu karantina uygulamaları da bazı ülkeler için ikinci haftasında. 14 Mart‘tan beridir kademeli olarak olağanüstü hal sürecinde olan İspanya da, can kaybı ve vaka sayısı konusunda tırmanmaya devam ediyor. İtalya ve Fransa ile birlikte salgından en çok etkilenen Avrupa ülkelerinden olan bölgede dışarıda gerçekleştirilen her türlü spor faaliyetleri de yasaklanmış durumda. Bazı bisikletçiler ise solo sürüş düşüncesiyle sokağa çıkma gibi hamlelerle polisin radarına giriyor.

Koronavirüs salgınında spor amaçlı bisiklet sürenlere ciddi yaptırımlar kapıda

Geçtiğimiz hafta içerisinde yerel basına ve sosyal medyaya yansıyan detaylarda polisin süreçle ilgili çok net bir tavır aldığını görüyoruz. Kullanıcıların temel gıda ihtiyacı veya tıbbi malzeme dışında sokağa çıkmaları durumda 600 ile 3.000 euro arasında para cezasıyla karşı karşıya kalabildiği söyleniyor. İspanya gazetesi El Pais de para cezalarının 100 € ‘dan başladığını, ancak polis memurlarına olay yerinde gösterilecek mukavemet ve itaatsizlik gibi durumunlarda bir yıla kadar hapis cezasının gündemde olduğunu satırlarına taşıdı.

İlginizi Çekebilir  Koronavirüs onu durduramadı; 94 yaşındaki bisikletçi, yemek dağıtmaya devam ediyor

Ülkedeki sağlık çalışanları ise, koronavirüs tehlikesi dışında bisikletlileri geçireceği herhangi bir kazada halihazırda yetersiz olan tıp personelini alı koyma durumunun da bu yasakla birlikte kontrol altında tutulduğunu dile getiriyor. Türkiye’de henüz kapsamlı bir sokağa çıkma yasağı ilan edilmezken, vaka sayılarının artış durumuna göre benzer adımlara başvurması da kaçınılmaz ihtimaller arasında masada görünüyor. Bisiklet yasaklarının İspanya’nın yanı sıra İtalya ve Fransa’da da özellikle takip edildiğini belirtelim.