Koronavirüs salgını günlerinde karşımıza çıkan karbon negatif el dezenfektanı kullanıcısı ile birlikte doğayı da koruyor.

Neredeyse tüm dünyayı etkisi altına alarak pandemiye dönüşen koronavirüs salgını, dezenfektan fiyatlarının hızlı bir şekilde tırmanmasına neden oldu. Bu günlerde adeta en yakın dostumuz haline gelen bu ürünlerin, yüzde 60 veya daha fazla alkol oranını barındıranlarının kullanımı öneriliyor. Peki tüm bunların çevreye etkisi konusunda bir fikrimiz var mı? New York merkezli girişim, Air Co tarafından üretilen dünyanın ilk karbon negatif el dezenfektanı, virüs ile savaşırken çevreyi de gözetiyor.

Koronavirüs ile savaşa çevreci alternatif

Air Co.’nun bu çözümü aslında basit temeller üzerine kurulu. Üretim aşamasında bitkilerin fotosentez sürecini esas alan ekip burada alkol elde edilmesinde maya yerine yakalanan CO2 kullanarak dünyanın ilk karbon-negatif votkasını yaptı ve şimdi votkadan dezenfektanlara geçerek süreci son kullanıcıya hazır bir ürün haline getirdi. Bir anlamda ürdürülebilir damıtma işlemine dayanan süreçte dezenfektanın içeriğininse yüzde 70 etanol olduğunu görüyoruz. Ortaya çıkan bileşen içerisinde gluten ve şeker olmaması da dikkat çeken nitelikler arasında. Ürünle ilgili merak ettiğiniz detaylara buradan ulaşabilirsiniz.