Koronavirüs sürecinin İstanbul hava kirliliği oranlarına etkisini İTÜ’den Prof. Dr. Hüseyin Toros çarpıcı rakamlarla değerlendirdi.

Koronavirüs ile ilgili gündeme baktığımızda ağırlıklı olarak karşımıza yerel yönetimlerin aldığı tedbirler, vaka ve can kayıpları gibi başlıkları ön planda görürüz. Özellikle Avrupa merkezli olarak beklenenin de üzerinde ivme kazanan salgın küresel bazda sokağa çıkma yasaklarını da beraberinde getirdi. Türkiye ise şimdilik sadece 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için bu uygulamayı devreye sokuyor. Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere otoritelerin halka yaptığı “Evde kal!” çağrısı da görünüşe göre bazı açılardan olumlu sonuçlar vermeye başladı. Geride bıraktığımız gün sizlerle paylaştığımımız “Koronavirüs ve Ülkelerin Hava Kalitelerine Etkisi” temelli pozitif ivmelenme İstanbul raporlarında da karşımıza çıkıyor.

İlginizi Çekebilir  Koronavirüs ile savaşa dünyanın ilk karbon negatif dezenfektanı

Koronavirüs ile birlikte hava kirliliğine neden olan üç ana etmende büyük düşüş gözlemlendi

Salgını nedeniyle insanların dışarı çıkmamasıyla birlikte İstanbul için son birkaç gündür toplu taşımalarda ve trafikte rekor düşüş gibi gelişmeleri görmeye başladık. Hava kalitesinin iyileşme sürecini de beraberinde getiren süreçle ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hüseyin Toros, İstanbul’da hava kirliliğin yüzde 30 azaldığını ifade etti.

Prof. Dr. Hüseyin Toros; Hava kirliliğinin en fazla olduğu ilçeler, Gaziosmanpaşa, Başakşehir, Esenyurt, Kartal. En temiz hava ise Sarıyer, Şile ve Beykoz’da.”

Toros açıklamalarında; “İlki ulaşım, ikincisi sanayi tesisleri, üçüncüsü ise ısınma amaçlı kullanılan araçlar. Havayı kirleten üç etken azalınca havanın kalitesinde de ciddi iyileşmeler oldu. “Artık daha temiz bir hava soluyoruz.” diyerek ocak ayında partikül madde değerlerinin 50 mikrogramken şu an ise 30 mikrograma düştüğünü söyledi. Araştırmalar doğrultusunda Türkiye’nin diğer metropol kentlerinde de benzer pozitif ivmelenmenin karşımıza çıkmasını da beklemek çok yanlış olmayacak.