Hollanda’da yer alan Delft Teknik Üniversitesi araştırmacıları Koronavirüs sürecinde ortaya çıkan maske problemine önemli bir alternatif geliştirdi.

Koronavirüs salgınıyla ilgili sizlerle paylaştığımız haberlerde, küresel bazdaki seferberliğin Türkiye’de de hayat bulduğunu sık sık belirtiyoruz. Özellikle sağlık çalışanları için hayati önem arz eden ekipman tedariği için kurum ve ya birey olarak çalışma söz konusu. Bu sürecin gündemi en çok meşgul eden olaylarından birisi de maske ve eldivenler oldu. Tek kullanımlık yapıları nedeniyle çöp ve geri dönüşüm konusunda sıkıntılara sebep olmaya başlayan malzemelere maalesef yerlerde rastlamaya başladık. Bu da yeni bir çevre kirliliği sorununu beraberinde getirdi. Lakin Hollanda’daki Delft Teknik Üniversitesi’nden araştırmacılar artan maske ihtiyacını karşılamak ve sürecin sürdürülebilir şekilde yürütülmesi için kullanılmış maskelerin temizlenmesi için yeni bir yöntem geliştirdi.

İlginizi Çekebilir  Koronavirüs salgınının Türkiye’deki başka boyutu; sokaklarda maske ve eldiven kirliliği

Yöntem, Koronavirüs sürecinde ortaya çıkan çevre kirliliğinin de önüne geçebilir

BBC‘de yer alan gelişmenin detaylarına baktığımızda geliştirilen bu yeni yöntem sayesinde kullanılmış maskelerin koronavirüs de dahil olmak üzere diğer virüslerden temizlenebilmesi söz konusu. Araştırmacıların buradaki yöntemiyse yüz maskelerini 15 dakika boyunca 121 derecelik sıcaklıkta buhar yöntemiyle dezenfekte etmek. Bu yöntem ile virüslerden arındırılan maskeler, yapılan açıklamaya göre yeniden 5 tedaviye kadar kullanılabilecek. Şimdilik yıllık birkaç yüz bin maske temizleme kapasitesi olduğunu söyleyen araştırmacılar temizlik maliyetinin yeni bir maske alımından on kat daha ucuz olduğunun da altını çiziyor.