Moda dünyasının en önemli markaları Koronavirüs karşısında ortak adım atmaya devam ediyor. Furyaya Prada ve H&M de dahil oldu.

Şu sıralar tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını ile ilgili karşılaştığımız onlarca haberlerin yanında elbette bize umut ışığı veren haberler de mevcut. Pandemik salgınların dünyaya yaşattığı travmalar insanlığı çaresizce düşündürüp moral bozmaya yetmiş ve yetiyor da. Kaynak kıtlığı da bunlardan bir tanesi. Bunu engellemek için işin bir ucundan tutarak kıtlığa karşı kolları sıvayan dünyaca ünlü moda markaları da aldığı kararlarla göz dolduruyor. İnsanlığın olası kötü bir senaryoda sınırlara bakmaksızın nasıl el ele verip işbirliği yaptığının fotoğrafı aslında.

İhtiyaçlar ve talepler doğrultusunda lüks moda markası Prada Avrupa’da Koronavirüs salgınıyla baş eden sağlık personeline destek olmak için 110.000 tıbbi maske ve 80.000 tıbbi tulum üreteceğini açıkladı. Üretimine başlayan Prada, maske ve tulumları 6 Nisan 2020‘ye kadar sağlık personeline tahsis etmeyi öngörüyor.
Öte yandan hastane ve sağlık çalışanlarına koruyucu ekipman desteği sağlamak adına üretim gücünü kullanacağını belirten dünyaca ünlü marka H&M’de elini taşın altına koymaya hazırlanıyor.

İlginizi Çekebilir  Koronavirüs salgınına bisikletçi desteği; Santini üretim bandında maske imalatı başladı

Moda dünyası Koronavirüs karşısında tek parça haline geldi

Tedarik zincirini tıbbi kaynak ihtiyacı olan ülkelere göre uyarlayamaya çalışan H&M, AB içinde ve dışında olmak üzere en fazla gereksinim duyan ülkelere teslim edeceğini söyledi. Dünyanın dört bir yanında tedarikçileri olan ve birçok ülkede geçici olarak mağazalarını kapatan H&M grubunun sürdürülebilirlik temsilcisi Anna Gedda; “Koronavirüs hepimizi ve her birimizi dramatik olarak etkiliyor ve H&M grubu olarak diğer birçok organizasyon gibi bu olağanüstü durumda yardım edebilmek için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi. Gedda buna ek olarak yapılan bu yardımı her türlü destek verme çabalarının ilk adımı olarak gördüğünü, herkesin bunun birer parçası olduğunu ve konuya toplu olarak yaklaşılması gerektiğini belirtti.

Süreç içerisinde Zara, Mango, Gucci, YSL, Dior, Fendi, Louis Vuitton ve Givenchy ve LCW de benzer adımlarla maske ve tıbbi malzeme üretimine destek vereceğini duyurmuştu. Biz de Ters ailesi olarak böyle güzel girişimleri derleyip siz değerli okuyucularımızla paylaşarak bu örnek dayanışmaya dolaylı olarak da olsa katkıda bulunmak istiyoruz.