Amerika’nın New Hampshire Valisi Chris Sununu koronavirüsü ile savaşmak için yeniden tek kullanımlık plastik poşetleri gündeme getirdi.

Son birkaç yıldır birçok ülkede olduğu gibi Hawaii, California, Oregon ve New York plastik poşet kullanımını yasakladı. Tek kullanımlık plastik poşetlerin doğaya ve okyanus ekosistemlerine verdiği zararı minimuma indir ve plastik kirliliğini azaltma çabası altında atılan bu adımlar Türkiye’de de benzeri uygulamalarla destekleniyor.

Koronavirüs sürecinde market alışverişlerinin ciddi boyutlara ulaştığı şu günlerde ise bu konu üzerinden ilgi çekici bir açıklama geldi. Amerika New Hampshire Eyalet Valisi Chris Sununu, geçtiğimiz hafta COVID-19 salgınından ötürü yeniden kullanılabilir alışveriş torbalarının geçici olarak yasaklanacağını ve tüm perakende mağazaların tek kullanımlık kağıt veya plastik poşet kullanmaları gerektiğini açıkladı.

İlginizi Çekebilir  Plastiği minimuma indiren sürdürülebilir sıvı el sabunu; Forgo

Koronavirüsü salgınında plastik poşet tartışması

Bu hareket, tek kullanımlık plastik poşetleri yasaklayan devletlerin ve belediyelerin aldığı kararların tersi bir şekilde sonuçlanmasına neden olmasıyla dikkat çekiyor. Sununu, açıklamasında Marketlerde çalışan insanların Koronavirüsü salgınında en tehlikeli grupta yer aldığını belirterek insanlara alışveriş yapanların tekrar kullanılabilir torbalarını evde tutmalarının önemli olduğunu hatırlattı. Marketlerde veya mağazalarda çalışan elemanlar, müşterilerin tekrar kullanılabilir torbalarının en son ne zaman temizlendiğini de bilmiyor. Bu da riskin artması sürecindeki önemli bir etmen haline geliyor.

Yapılan son araştırmalarda virüsün plastik yüzeylerde kumaşa göre daha az hayatta kalabilmesi de tartışmaların temelindeki bilgiler arasında. Bu karar iklim ve çevre dostu değilmiş gibi görünse de sahip olduğunuz bir torbayı yeniden kullanmak her zaman yeni bir torbaya talep yaratmaktan daha iklim dostu bir seçenek olarak karşımızda. Bez ve kumaş torbalarımızın da temizliğine bu günlerde biraz daha özen göstermemiz gerektiğini de kenara not etmekte fayda var.