Koronavirüs önlemleri belirli bir kesimi sokağa çıkma konusunda evde tutmaya başlarken, çevre konusunda da kapsayıcılık gerektirecek seviyeye geldi.

Çin’in Wuhan kentinde baş göstermesinin ardınan kısa sürede küresel bir problem haline gelen Koronavirüs artık Türkiye’nin de merkez gündemi. İtalya’nın sürecin ilk başlarında fazla dikkate almamasından ötürü bugün Çin’deki can kaybı sayısını geride bırakması Türk yetkilileri de harekete geçirdi. Alınan kararlar kapsamında 65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkmalarına getirilen kısıtlama da hazırlıkların ne denli önemli olduğunu gösteriyor. Bir kesim bu problemlerle uğraşırken, sokaklarda her geçen gün sayısı artıran atık maske ve eldivenler de problem haline gelmeye başladı.

1/6

Koronavirüs önlemleri kapsamında atıklara olan yaklaşım da hayati derecede önemli

İnsan hayatıyla birlikte üretim endüstrisini de etkileyen bu küresel salgınla ilgili fabrikaların operasyonlarına ara vermeleriyle birlikte herkesten daha duyarlı olup zorunda olmadıkça evlerinden çıkmaması isteniyor. Dışarı çıkmak durumunda olanlar içinse artık olmazsa olmaz parçalar arasında eldiven ve maskeler var. Virüsten korunma odaklı alınan bu önlem beraberinde çevre için yeni bir sorun doğurmaya doğru ilerliyor.

İlginizi Çekebilir  Corona virüsünün Çin’in karbon emisyonuna şaşırtıcı etkisi

İstanbul sokaklarından gelen görüntülere baktığımızda vatandaşların tek kullanımlık yapıda olan bu araçları çöp yerine yerlere attığını görüyoruz. Eldiven ve maskenin dışında yer yer karşımıza tuvalet kağıtlarının dahi çıkması da şaşırtıcı noktalardan birisi oldu. Üretim endüstrisinin duraksamaya girdiği ve bunun hava ve denizlerin temizlenmesine nispeten olumlu etkilerinin gözlemlendiği bu süreçte evde kalmak kadar çevremizi kirletmeme sorumluluğunu göstermemiz gerekiyor. Zorunda kalmadıkça evlerde kalmak, aksi durumlarda da atıkları çöplere atmak en az salgının kendisi kadar önemli.