İtalyan tekne ve yat üreticisi Nuvolari Lenard, Koronavirüs sonrasında Venedik içi ulaşımda en az çevresel zarar için elektrik gücünü devreye sokuyor.

Koronavirüs salgını madalyonunun felaket haberlerinin yer almadığı diğer yüzünde, dünyanın kendini yenilediğini çokça kez sizler de duymuşsunuzdur. Hava kirliliğinin bazı bölgelerde gözle görülür şekilde azaldığı, denizlerin kendini iyileştirdiği, bazı balık türlerinin uzun yıllar sonra ilk kez görüldüğüne dair haberler bu süreçte yüzümüzü biraz da olsa güldürenler arasında. Bu adımları doğru şekilde analiz eden yerel yönetimler ver markalar planlamalarını çevreci ulaşım araçlarına yöneltme konusunda umut verici çalışmalarla karşımıza çıkıyor. Karada bisikletin merkezinde dönen bu süreç, Venedik örneğinde göreceğimiz gibi denizde de elektrikli tekne gibi parçalarla şekilleniyor.

1/3

İlginizi Çekebilir  Koronavirüs Hindistan hava kirliliği seviyelerinin gözle görünür şekilde düşmesine neden oldu

İtalya’nın en önemli yat ve tasarım şirketinden birisi olan Nuvolari Lenard, salgın süreciyle birlikte elini taşın altına koyanlar arasında dahil olmaya hazırlanıyor. Venedik’teki ulaşımın daha çevreci ve sürdürülebilir olması adına, klasik özel deniz taksi mantığına elektrik gücünü ekliyor. Bu parola kapsamında Thunder modelini öne çıkartan şirket, çevresel etkiyi en aza indirgemek amacıyla, Venedik kanallarındaki düşük hızlarda tamamen elektrik gücüyle hareket edecek. Bu sayede şehir içerisindeki gürültü kirliliği konusuna da önemli bir katkı söz konusu.

İlginizi Çekebilir  Üretiminde geri dönüşüm malzemelerinin kullanıldığı elektrikli tekne; Leisure 28 Electric

Thunder modeli tam anlamıyla bir elektrikli tekneden ziyade hibrit olarak nitelendirilebilir. Batarya konusunda henüz kapsamlı bir noktada olmayan mode, şehir dışı kullanımlar için ihtiyaç duyulan yüksek hızlı yolculuklarda ve açık denizde dizel motorla işleyiş sağlıyor. Bu süreç de pillerin şarj olmasına olanak tanıyor. 9,2 metre uzunluğunda tekne tek seferde 14 yolcuya kadar hizmet verebilecek. Önümüzdeki günlerde bu başlık altında benzer gelişmeleri görmeyi bekliyoruz.