Amerika’da yer alan bir kliniğin teknoloji ve ulaşım şirketiyle gerçekleştirdiği ortaklık, Koronavirüs sürecindeki operasyonlar olumlu yansıyor.

Otonom sürüş teknoloji bugün en az elektrik dönüşümü kadar otomobil dünyasının merkezinde. Gerek markaların kendi içerisinde yürüttüğü projeler, Google ve NVIDIA gibi devler ve girişim niteliğindeki isimlerin bu alandaki ciddi çalışmaları son birkaç yılda ciddi ivme kazandı. Koronavirüs salgınıyla boğuştuğumuz şu günlerde de bu teknolojinin nasıl verimli bir şekilde değerlendirilebileceğine şahit oluyoruz. Vakaların rekor artış gösterdiği Amerika’da yer alan Mayo Kliniği, otonom servis hizmeti veren araçlardan bir tanesini mobil test laboratuvarına dönüştürdü. Bunun için Jacksonville Transportation Authority isimli yerel bir teknoloji şirketiyle el ele veren klinik, başarılı bir süreç yürütüyor.

1/2
İlginizi Çekebilir  Koronavirüs ardındaki gerçekleri biliyor muyuz?

Otonom destekle Koronavirüs süreci daha verimli bir şekilde yönetilebiliyor

30 Mart itibarıyla, yani yaklaşık 10 gündür operasyonlarda kullanılan mobil labotuvar, kliniğin Florida’da yer alan kampüsünde hizmet veriyor. İşleyişte, ootansiyel hastalar için gerçekleştirilen test işleminin tamamlanmasının ardından, görevliler örnekleri güvenli bir kaba yükleyerek ve otonom araca yerleştiriyor. Bu da lojistik sürecinde hiçbir insan faktörü olmamasından ötürü virüsün bulaşma riskini tamamen ortadan kaldırıyor. Aracın sorunsuz çalışmasını sağlamak için uzaktan merkezi bir komuta merkezinden izlendiğini de belirtmeden geçmeyelim. Uygulamayla ilgili açıklamalarda bulunan Mayo Clinic Yöneticisi Kent Thielen, “Yapay zeka merkezli, otonom araç teknolojisini kullanmak, personeli bu bulaşıcı virüse karşı korumamızı sağlıyor. Bunun yanında hastalara tedavi ve bakım konusunda personelin iş yükünü azaltmış oluyoruz.” ifadeleriyle sürecin verimlilik noktasına işaret etti.

Video