Son dönemlerde gündeme gelen felaket ve doğal afet haberleri bu kez Küba ve Jamaika üzerinden karşımıza çıktı. Bölgeden gelen deprem görüntüleriyse tedirginliği ortaya koyuyor.

2020’nin ocak ayı hemen herkes için üzerinde kara bulutlar gezinen bir dönem olarak kayıtlara geçecek. Volkanik patlama ve sel gibi felaketlerin ardından geçtiğimiz günlerde Elazığ’a bağlı merkez Sivrice ilçesinde meydana gelen ve geniş bölgede etkisi hissedilen deprem de yaşadığımız coğrafya gündeminin merkezindeydi. Çalışmaların hala devam ettiği can ve mal kaybına neden olan 6,7 şiddettindeki depremin ardından şimdi de Küba ve Jamaika yakınlarında 7,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Amerika Birleşik Devletleri Jeolojik Araştırma ve Uluslararası Tsunami Bilgi Merkezi’nden gelen ilk bilgilere göre; Küba’nın güneyindeki denizde meydana gelen deprem Jamaika ve Cayman Adaları’nı da ciddi oranda etkiledi.

1/2

Küba ve Jamaika yönetimleri deprem için tedbir açıklaması yaptı

Bölgedeki bazı noktalar için tsunami uyarılarının da yapıldığı depremin ilk olarak 7,3 şiddetinde kayıtlara geçmesi dikkat çeken detaylar arasında. Sarsıntının deniz seviyesinin 10 kilometre altında meydana geldiğini açıklayan yetkililer şimdilik ciddi nitelikte maddi hasar olmadığını ifade etti. Cayman Adaları hükümeti ise sosyal medya kanalları üzerinden kıyı bölgesine yakında konumlanan vatandaşlarının tedbir amaçlı daha yüksek noktalara gitmesi konusunda uyardı. Küba’nın başkenti Havana’da çok fazla sarsıntı yaratmayan depremle ilgili Karayip bölgesindeki teyakkuz devam ediyor. Gelişmeler LessTR’de olacak.