Küçükçekmece Gölü’nde henüz belirlenemeyen nedenden ötürü binlerce balık kıyıya vurdu.

Her yıl benzer olayların yaşandığını söyleyen vatandaşlar ve balıkçılar, balık ölümlerinin son yıllarda daha fazla olduğunu ifade etti. İstanbul Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, göldeki kirlilik ve balık ölümleri üzerinde bir ekip gönderdiklerini belirtti. Karaca; “Ölen balıklardan ve sudan numune aldık ve laboratuvara gönderdik. Sonuçlar açıklanınca paylaşacağız. Birkaç ay önce de benzer bir durum yaşanmıştı ama bu defa ölümlerin daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.” ifadelerine yer verdi.

Küçükçekmece Gölü’nde kitsel balık ölümleri araştırılıyor

Yıllarca balıkçılık yaparak geçinen Emin Şence, toplu balık ölümlerinin birincil nedeninin göldeki kirlilik ve oksijen yetersizliği olduğunu söyledi. Şence; “Tüm balıklarımız ölmeye başlıyor. Civardaki fabrikaların atıkları bu ölümlerde etkili. Göl balçık haline geldi, çamur gibi. Rüzgar fırtına olduğunda tabandaki çamurlar ortaya çıkıyor ve balıkları etkiliyor. Gölün tabanı temizlenmeli. Küçük, büyük tüm balıklar ölmeye başladı. Lodos olduğunda su cam gibi oluyor ve balıklar yaşıyor ama bir haftadır göldeki su denize doğru akıyor.” dedi. Ölmek üzere olan balıkları kurtarmak için toplayıp teknesiyle denize atan balıkçılar ölümlerle ilgili hızlı hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

İlginizi Çekebilir  Kamilet Vadisi HES protestoları; "Cennet"in dereleri artık çamurlu

Suda balıkları zehirleyen maddeler bulunduğunu öne süren balılçılardan Osman Seyhan; “Balıkları zehirleyen neyse hemen tespit edilmeli. Burada onlarca çeşit balık vardı. Artık suda yaşam yok. Yengeçler bile suya girmiyor. Kahvaltı bile etmedim, balıkları kurtarmaya çalışıyoruz. Bu seneki kadar hiçbir zaman olmadı. Suyu zehirleyen bir şey varsa insanları da etkiler” dedi.

Küçükçekmece Gölü’nün deniz bağlantısı olduğu için balıkları zehirleyen bir madde varsa denizde yüzen insanları da etkileyeceği uyarısında bulunan Seyhan ekledi; “Korkunç bir olay bu. Yazık, günah. Bu suyu bu kadar nasıl kirlettik. Bu su kesinlikle incelenmeli. Bu dere denize akıyor. Her iki yakada da plaj var. Burada yüzen çocuklar, kadınlar var. Girmemeleri için uyardık ama dinlemiyorlar. Simsiyah bir köpeğimiz vardı. Suya girdi kahverengi çıktı. Çok dikkat edilmeli.” İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deniz Hizmetleri Müdürlüğü Kıyı Ekibi’ne bağlık ekipler de kitlesel olarak ölen balıkları toplamak için çalışmalarını sürdürüyor.