Sürdürülebilirliğe bambaşka bir boyut katan bu sandalye modelleri, tasarımlarının yanında el işçilikleriyle takdiri hak ediyor.

Tüketimin sürdürülebilir ölçekte devam edebilmesi adına kullanıcı alışkanlıkların değişmesi gerektiğine sürekli vurgu yapıyoruz. Bu alışkanlıkların değişim süreciyse bizleri daha önce keşfetmediğimiz projelerin havuzuna çıkartıyor adeta. Bir anlamda madalyonun diğer yüzüne bakmak… Evet bunu bu şekilde tabir edebiliriz. Tasarımcı Vadim Kibardin tarafından geliştirilen bu sandalyeler de, bakış açımızı değiştirmenin ardından zihinlerimizde yer edinecek güzel işlerden birisi olacak. Hemen her alanda kullanılabilecek sandalyeler geliştiren Kibardin, bunu ahşap ve plastik gibi geleneksel düşüncelerin yerine kartonları merkeze alarak hayata geçiriyor. Projeye sanat eseri benzetmesinin yapmamızdaki tek neden sadece tasarımları değil, aynı zamanda tamamının 5.110 saatlik el emeğiyle yapılmış olması.

1/8
İlginizi Çekebilir  Doğanın içinde; geri dönüştürülmüş ahşaptan üretilen maceracı barınağı

Karton sandalye tasarımlarıyla ağaçların kesilmesinin önüne geçiliyor

Kibardin’nin yaptığı her tasarımda kendine özgün bir yapıyı görüyoruz. Bunun en temel sebebiyse tasarımcının kalıp kullanmadan hepsini kendisi şekillendirmesi. 25 yılı aşkın bir süredir benzer çalışmalar gerçekleştirdiğini gördüğümüz Kibardin, bu sayede her ürününde 17 ağacın kesilmesini önlüyor. Süreç içerisinde 2.000 sterlin değerinde kartonu geri dönüştürdüğünü söyleyen tasarımcı, ağaçları kurtararak da iklim krizini yavaşlatmaya katkıda bulunduğunu ifade ediyor. Kağıt gibi sürdürülebilir yapı malzemelerini kullanmak ve onu modern ve çevreye duyarlı mobilyalara dönüştürmekse, Kibardin’e göre geleceğin kilit anahtarları arasında. Biz de Türkiye’de benzeri projelerin hayata geçirilmesini ve çoğaltılmasını umuyoruz.