Farklı veya bildiğimiz yemekleri kendine has bir şekilde uyarlayabilen kadınları bir araya getiren Maide Mutfak, sandığımızdan daha fazlasını bize gösteriyor.

Maide mutfak, Kök Projekt girişimiyle hayata geçirdiği bu konseptle eğitim, istihdam ve catering projesi olarak karşımıza çıkıyor. Orta Doğu’dan gelen kadınların yemek bigileriyle zengin içerikli tatları bir araya getiren proje aynı zamanda da bu kadınları cesaretlendiyor ve destekliyor. Gelişime ve yeniliğe açık bu mutfak, daha disipline ve koordineli eğitimle kadınların evlerini geçindirmesini de sağlıyor. Aynı zamanda sürdürülebilir mutfak anlayışıyla gıdaya farklı bir boyut kazandırıyor.

Maide Mutfak ve dönüm noktaları

Özellikle son yıllarda göç, dünyada ve Türkiye’de çok yaygın gördüğümüz bir durum. Beraberinde getirdiği bir takım olumlu ve olumsuz etkileri de görmek mümkün. Bu sosyal girişimle birlikte Maide Mutfak kadınlarının özgün ve profesyonel lezzetleriyle tablo daha da renkleniyor. Girişim, daha önce çok alışık olmadığımız bir sistemle öne çıkıyor. Kadınların çalışmasını engelleyen durumlara çözüm arayışı sunan ve bunda süreklilik sağlayan bir çalışma modeliyle farklı bir bakış açısı getiriyor. Ekip, hikayesini birkaç adımda özetliyor.

İlginizi Çekebilir  Mutfakta sürdürülebilirlik için dikkat etmeniz gereken altın kurallar

Bu adımlardan ilkinde; kadınların, ekonomik ve sosyal durumlarını evlerine konuk olarak inceleyen ekibin, iş gücüne katılmalarının önündeki engelleri analiz etme fırsatı bulduğunu görüyoruz. Bir arşiv çalışması olarak hayata geçirilen “Kök Basmane” projesini de içerisine alan bu süreç, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de desteği ile bir ekonomik kalkınma projesine çevirmiş. Maide ekibi için ikinci kilometre taşı Mayıs 2017‘de karşımıza çıktı.

Kök Basmane ile imece’nin açtığı kadın ve kız çocuklarının güçlenmesine odaklanan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İkinci Destek Programı‘na katılmaya hak kazanan ekibin, bu sayede Kök Basmane Projesi’ni Maide Mutfak olarak yeniden hayata geçirdiğini görüyoruz.Sonraki süreçte deneyimlerini de artıran bu girişim, İstanbul/Şişli‘de yer alan mutfağını hazır hale getirmiş. Tüm hazırlıkların ardından çalışmak isteyen kadınlara da farklı dernek ve vakıfların yardımları üzerinden ulaşılmış. Bugün bu mutfağa baktığımızda sürdürülebilir kalkınma ve sıfır atık hedefleriyle çalıştığını görüyoruz. Maide Mutfak emekçileri tarafından hazırlanan yemek menülerine buradan ulaşabilir, sizler de destek verebilirsiniz.