Hindistan merkezli bir ekip tarafından üretilen tuğla, atık olarak görülen üç temel bileşenin geri dönüşümüyle evlerin temelini oluşturacak.

Tüm dünya yönetimlerinin günümüz temel politikalarında karbon emisyonlarının düşürülmesinin gerektiğin dair çokça açıklama görmek mümkün. Bazı kesimler bunun için ciddi adımlar atarken, bazı cephelerde ise somut adımların desteklenme konusunda hala aksak olduğunu görebiliyoruz. Söz konusu emisyon olduğunda ulaşım ve inşaat gibi endüstrilerin bu alana ciddi bir negatif katkı verdiği aşikar. Ulaşımda devam eden elektrik odaklı çevreci dönüşüm ön planda iken inşaat sektöründe de irili ufaklı adımlar radarımıza takılıyor.

Dünyanın karbon emisyonlarının yüzde 39’undan sorumlu olan inşaat dünyasının sürdürülebilir çözümlere muhtaç olduğu aşikar. Bu temel taş olan yapı malzemelerine kadar indirgenmesi gereken bir durum. Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız çevre dostu tuğla üretimi furyası da bu noktada umut vadediyor. Hindistan Rhino Machines ve mimarlık firması R + D Studio ile işbirliğiyle geliştirilen geri dönüşüm odaklı tuğlalar, olumlu etkisi kadar kullanışlılıklarıyla da dikkat çekiyor.

1/5

Atık malzemelerden üretilen tuğla dayanıklılığıla dikkat çekiyor

Yüzde 80 gibi ciddi geri dönüştürülmüş malzeme süzgecinin bir araya gelmesinden oluşan bu tuğlaların merkezi; kum, döküm tozları (hafriyat) ve plastik atıklardan oluşuyor. Hindistan’ın hava kirliliğindeki temel parçalardan birisi olan inşaat atıklarının da kullanımına olanak tanıyan proje aynı zamanda sıfır atık felsefesinden de güç alıyor. Ekip, çalışma sırasında su ihtiyacını azaltan ve daha sonra kirlenmeyi tamamen ortadan kaldıran bir bağlayıcı karışık plastik atıkları kullandı. İlk aşamalarda farklı bağlayıcı maddelerin denendiği tuğla oluşumunda, araştırmaların ardından kum ve döküm tozunun plastikle bir araya getirildiği bir yapının oluştuğunu görüyoruz. Atıktan üretildiği için maliyeti de daha uygun olan ürünlerin şimdi ülke genelinde yaygınlaştırılması hedefleniyor.

İlginizi Çekebilir  Çok yönlü kullanım; Kamp ocaklarının geri dönüşümüne katkı sağlayan aparat

Dört ay boyunca temiz plastik sağlamak için hastanelere, topluluklara, bireylere, sosyal organizasyonlara ve yerel belediye şirketlerine başvuran ekibin elde ettiği sonuçsa hiç fena sayılmaz. Döküm endüstrisinden elde edilen 6 ton plastik atığın ve 16 ton toz + kum karşımının geri dönüştürülmeye hazır hale getirildiğini görüyoruz. SPB olarak isimlendirilen kullanıma hazır son ürün ise normal kırmızı kil tuğlalarından 2,5 kat daha güçlü olması ve yüzde 80 daha az doğal kaynak kullanmasıyla öne çıkıyor.