Uzun süredir gündemin ana maddelerinden olan Avustralya yangınları, bölgede önemli bir alan sahip olan ornitorenk nüfusunu da tehlikeye atmış durumda.

Avustralya yangınları geride bıraktığımız her gün farklı bir etkisi üzerinden karşımıza çıkıyor. Çalışmaların devam ettiği yangın alanlarında koala ve kanguru popülasyonu başta olmak üzer pek çok hayvanın ciddi şekilde etkilendiğini biliyoruz. Resmi rakamlarda yarım milyondan fazla hayvanın hayatımı kaybetmesi kadar, yaşam alanlarının yok olması da konuşulması gereken noktalar arasında. Nitekim geçtiğimiz günlerde merkezi yönetimin koalalar için nesli tükenebilirler listesine dahil edilme ihtimalinden bahsetmesinin yankıları hala sürüyor.

Yeni Güney Galler Üniversitesi tarafından yeni araştırma ise bölgenin önemli sembollerinden birisi olan ornitorenk nesli için de tehlike çanlarının çaldığına işaret ediyor. Küresel ısınma etkisiyle rekor kıran sıcaklık değerleriyle birlikte, yüzde 40‘a yaşam alanı kaybından etkilenen ornitorenk türü için önümüzdeki 50 yıl için korkutucu rakamlar karşımızda duruyor.

Avustralya yangınları ve küresel ısınma yaşam alanlarını doğrudan tehdit ediyor

Üniversitenin Ekosistem Bilimi Departmanı tarafından yayımlanan raporda, memeliler grubunda yer alan bu canlıların önümüzdeki 50 yılda yüze 66‘ya varan popülasyon kaybıyla karşı karşıya olduğunu görüyoruz. Sürece müdehale edilmez ve önemlemler alınmaz ise 2070 yılı için bu seviyenin yüzde 73‘e kadar çıkması ön görülüyor. Halihazırda soyu tehlikede olanla arasında girmeye aday olan ornitorenklerin en çok suların ısınması ve kuraklıktan etkileneceğini de raporlar arasında dikkat çekiyor. Geride bıraktığımız 200 yıllık süreçte nüfuslarında yüzde 50’ye varan kaybın gözlemlendiği ornitorenkler için bir an evvel radikal atılması gerekiyor.