Küresel ısınma etkileriyle gündemde olan Büyük Mercan Set Resifi için önümüzdeki birkaç haftalık süreç geleceğe yön verecek nitelikte.

Atmosfere salınan sera gazının artmasıyla birlikte paralel eğride artan sıcaklıkların küresel ısınmayı doğurduğunu artık tanım olarak hepimiz biliyoruz. Bu kağıt üzerinde sıradan bir cümle gibi gelse de, gerçek dünyaya olan etkisi göz ardı edilemeyecek seviyelerde. Her türden canlıyı olumsuz yönde etkileyen bu süreçte ilgili devletlerin imzaladığı anlaşmaların maddeleri de aslında ne denli ciddi bir çalışma ve dönüşüm içerisinde olmamız gerektiğini gösteriyor. Bir kıtada Antarktika gibi bir yeri eriten iklim değişikliği, başka bir kıtada da Büyük Mercan Set Resifleri için önemli bir tehdit oluşturuyor. Kısa süre önce yayınlanan yeni araştırma, okyanusların hayati parçalarından birisi olan bu bölge için ısı stresinin beklenenden fazla arttığını gösteriyor.

Küresel ısınma resiflerin geleceğini tehdit etmeye ediyor

Bilim adamları ve koruma uzmanlarının bölgede gerçekleştirdiği çalışmalara göre önümüzdeki birkaç haftalık süreç resiflerin geleceği için hayati derece önemli. Deniz yüzey sıcaklığı olarak nitelendirilen değerin ortalamanın üzerinde seyretme sürecinin uzaması buradaki kilit etkenlerden birisi. Eğer bu durum iki hafta içerisinde olumlu yönde değişmez ise Büyük Bariyer Resifi’ni önümüzdeki beş yıl içerisinde ciddi bir mercan ağarma süreci bekliyor. Küresel ısınma kaynaklı olarak ortaya çıkan bir tür reaksiyon olarak nitelendirebileceğimiz bunun sonucunda bazı mercanları öldürebilir ve bölgedeki organizmaları zayıflatabilir. Nitekim kayıtlara baktığımızda 2016 ve 2017 yıllarında meydana gelen ağarma olaylarından ötürü resiflerdeki mercan nüfusunda önemli bir kayıp yaşandığını da görebiliyoruz.


Bölgede çalışmalar yapan isimlerden birisi olan Terry Hughes, olası senaryoların gerçekleşmesiyle sadece canlıların değil bölge turizminin de büyük bir darbe alacağına işaret ediyor. 2019 Ağustos’ya yapılan araştırmalarda mercan popülasyonunun geleceği için “büyük kayıp” derecelendirilmesi yapıldığını söyleyen Hughes; “Olur ya da olmaz. Bun önümüzdeki iki hafta boyunca sürecek hava şartlarına bağlı.” ifadelerine yer verdi. Sulardaki karbon döngüsünün merkezi olarak bilinen mercan resifleri okyanusların kalbi olarak nitelendiriliyor. Binlerce çeşit canlıya ev sahipliği yapmasıyla birlikte büyük dalgalara ve gel-gitler karşı doğal bir bariyer görevi de gören resifler kıyı şeritlerinin korunmasına da yardımcı. Bu doğal oluşumların tehlikeye girmesiyle birlikte balıkçılık faaliyetlerinin de doğrudan tehlikeye gireceğini bilmek gerekiyor. Maviliklerdeki yaban hayat zincirinden bahsetmiyoruz bile…