Geçtiğimiz günlerde küresel ısınma nedeniyle farkındalık oluşturmak için ahşap bisikletiyle Atina’dan Everest’e yolculuğa çıkan Paul Efmorfidis Kastamonu’ya ulaştı.

Son yıllarda dünya küresel ısınma odaklı birçok felakete sahne olurken, bunun farkındalığını artırmak adına farklı alanlardaki aktivistlerden dikkat çekici projeler görmeye devam ediyoruz. Yaşanabilir dünya için kolları sıvayan birçok insan gibi Paul Efmorfidis bunu kendi yöntemi olan bisiklet ile pedala basarak başlattı. 62 yaşındaki Paul, 8 Ocak’ta Atina’dan başlayarak Kastamonu’nun ilçesi Abana’ya 40 kilometre boyunca pedal çevirerek geldiğini belirtti. İklim krizine dikkat çekmek için başlatılan bu yolculuk hem kültürel anlamda hemde sürdürülebilirlik adına büyük bir etkileşimi de beraberinde getiriyor.

1/3

Küresel ısınma ve iklim felaketleri için aktivist örnekleri çoğalıyor

Hani bir söz vardır önemli olan varmak değil yolda olmaktır. Tam da böyle bir konuda bunu istemekte, çaba göstermek kadar takdire edilesi. Atina’da bir otel ve ahşap atölyesine sahip olan Efmorfidis, plastik kullanmadan sadece ahşaptan bisikletler yapıyor. Doğayı korumak, dünyayı kurtarmak için başlattığı bu yolculuktan mutlu olduğunu ve bu hususta herkesin bir çaba göstermesi gerektiğine vurgu yapan Efmorfidis’i oluşturduğu bu örnek davranışından ötürü LessTR olarak bizde destekliyoruz. İklim felaketlerinin önüne geçmek için biraz farklı bir boyuttan bakabilmek, bunu yaparken de yaşam tarzımızı gözden geçirmek herkes için yeni bir hayatın da kapılarını aralayabilir.

Efmorfidis; Kendimi hiç yabancı gibi hissetmiyorum. Beni gören, bir şeyler ikram etmek için heyecanlanıyor. Bu da beni sevindiriyor. Karadeniz sahili üzerinden Türkiye’den ayrılacağım. Nisan ayında bu yolculuğumu Nepal’de dünyanın yüksek dağı olan Everest’e ulaşarak tamamlamayı hedefliyorum.