Dünyanın dört bir yanından toplanan 60 bin tohum çeşidine sahip Küresel tohum deposunun zorunlu olarak yükseltilmesine karar verildi.

İklim acil durumunun zararlı etkileri ve değişen hava koşullarıyla başa çıkmak için farklı çözümlere ihtiyaç da artıyor. Özellikle önemli bitki türlerinin yok olmasına karşı ve yeniden kullanımına olanak sağlamak amaçlı Küresel Ürün Çeşitliliği Örgütü ile Norveç hükümeti tarafından Küresel Tohum Deposu projesi 1983 yılında temellerini atmıştı. Tam olarak faaliyete 2008 yılında geçen bu tohum deposu, nükleer patlamalara dayanıklı olarak tasarlandı. Yaklaşık 9 milyon dolara mal olan proje Norveç’te bulunan Spitsbergen adasındaki dağın altında 130 metre aşağıya inşa edildi. Depodaki havanın sıcaklığı tohumların en uzun süre korunabileceği sıcaklağa sahip olarak sabitlendi. Ancak küresel ısınmanın hızlı bir şekilde ilerlemesiyle deponun bazı kısımları sular altında kaldı.

1/2
İlginizi Çekebilir  Küresel ısınma "zirveyi" zorluyor; Everest Tepesi için çim alarmı

Küresel ısınma, süreci tahmin edilenden hızlı etkiliyor

Norveç hükümeti tarafından 20 milyon avroluk bir yenileme yapılacağı duyrulan depo, yetkililer tarafından daha güvenilir ve kesin su geçirmezlik noktasına getirilecek. Kasayı İskandinav Genetik Kaynak Merkezi ile birlikte işleten ve Crop Trust’ta görev yapan bilim adamı Hannes Dempewolf süreci; “Svalbard kasası, tüm dünyanın sahip olduğu biyolojik çeşitliliği korumayı amaçlayan temel yedekleme tesisi olarak önem arz ediyor. Buranın inşaat sürecinde giriş tüneli bazlı bir su sızıntı sorunu kimsenin aklına gelmezdi. Küresel ısınmanın sonucu olarak yazların bu kadar sıcak olacağını da tahmin etmek mümkün değil.” cümleleriyle ifade ediyor. Bölgedeki kayalıkların oyularak inşa edildiği bölge, 5.000 türden yaklaşık 1.050.000 ürün çeşidine ev sahipliği yapıyor.