Josie George isimli bir aktivist tarafından hayata geçirilen projenin, küresel ısınmaya bu kadar dikkat çekeceği belki de tahmin edilemezdi.

Son yıllarda küresel ısınmaya bağlı yaşanan olumsuz gelişmeler bir çok ülkeyi “bu konuda neler yapabiliriz?” sorusuna itti. Bu kapsamda ülkerin dışında farklı fikirler, birey bazında atılan adımlar üzerinden dikkatimizi çekmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Atina’dan tahta bisikletiyle küresel ısınma farkındalığı için Everest’e yolculuğa çıkan Paul Efmorfidis‘i sizlerle paylaşmıştık. Şimdi de Josie George‘un küresel ısınmaya bağlı olarak değişen hava sıcaklarını yansıtmak için hayata geçirdiği “Sıcaklık Atkısı” projesi radarımıza takıldı.

1/3

Küresel ısınma farkındalığı oluşturmanın bir başka yolu

Twitter hesabı üzerinden paylaştığı projesiyle kısa sürede ilgi gören George, geçtiğimiz ocak ayınının hava modellemesini gün bazlı olarak yansıtan atkı tasarımıyla karşımıza çıkıyor. Örgüde kullandığı her bir renk ipliğin ne anlama geldiğini gösteren bir anahtar gösterge yayınlayan George’un tasarımında koyu çizgiler yükselen sıcaklıkları temsil ediyor. Açık renklerin tonları ise havayı güneşli, yağmurlu, buulutlu olarak gösteriyor. Josie’nin oğlu tarafından “Sıcaklık Battaniyeleri” olarak yapılan diğer projenin paylaşımda 400.000 beğeni ve 50.000‘den fazlası paylaşım alması da dikkat çeken detaylar arasında. Gördüğü ilgiden fazlasıyla mutlu olan George, projeyi bir rutin haline getirerek her ayın sonunda değişen sıcaklık değerleriyle birlikte paylaşacağını da ifade etti.