Küresel ısınma sebebiyle yükselen deniz seviyesine çözüm olarak Norveç’i İskoçya’ya ve Fransa’yı İngiltere’ye bağlayacak iki büyük baraj oluşturma projesi geliştirildi.

1800’lü yıllardan günümüze kadar uzanan küresel ısınma, etkilerini giderek artırırken uyarılar da ivme kazandı. İklim değişikliği, sürdürebilir kalkınma hedefleri, bu yıl yürürlüğe giren Paris İklim Anlaşması ve sayısını unuttuğumuz toplantılar, raporlar, zirveler durumun ne denli acil oluşunu ortaya koyuyor. Küresel ısınmanın etkisi buzulların erimesi ve beraberinde getireceği deniz seviyesindeki yükselme birçok önemli ülkeyi yakından ilgilendiren önemli bir konu. Yükselen deniz seviyelerinin tehdit ettiği on milyonlarca Avrupalı için koruma görevi görecek bir baraj projesi uzmanlar tarafından ortaya kondu. Kuzey Denizi’ni çepeçevre kuşatacak olan barajlar iklim krizinin aciliyetini de yansıtıyor.

İlginizi Çekebilir  Denizdeki mikro plastik kirliliğini tarayan su altı drone projesi

Küresel ısınma odaklı önerilen baraj projesi kesin bir çözüm olabilir mi?

Olası senaryo gerçekleştirilirse çözüm odaklı olarak geliştirilen bu barajlar, bugüne kadar inşa edilen en büyük baraj olabilir. Hollanda’daki Afsluitdijk ve Güney Kore’deki Saemangeum Seawall‘un sahip olduğu 34 kilometrelik barajlardan bile daha uzun olacağı söylendi. Tahmini olarak barajların en az 51 milyar ton kuma ihtiyaç duyacağı belirtildi. Mühendisler yaklaşık 1000 feet derinliğe dalmak zorunda kalabilirler. Teklifin arkasındaki bilim adamları bile tüm Kuzey Denizi’ne zarar vermeyi denemenin ideal bir çözüm olmadığını kabul ediyorlar. Proje, küresel liderler iklim değişikliği için başka bir çözüm yolu bulamazsa acil olarak uygulanabilecek.
Ancak bazı uzmanlar, bu çözüme karşı şüpheci yaklaşıyor. En büyük neden olarak, bu tür yapıların bölgenin ekolojik yapısını sonsuza dek değiştirmesi ön görülüyor. Ayrıca denizi izole etmek gelgit akışını da durduracak ve sonunda tuzlu suya bağlı olarak yaşayan deniz canlılarını da yok edecek.

Hollanda Kraliyet Deniz Araştırmaları Enstitüsü’nden Sjoerd Groeskamp; Bunu bir uyarı olarak görün. İstemediğimiz bir plan ama buna ihtiyacımız olursa, teknik ve finansal olarak uygulanabilir. Proje, gezegendeki şimdiye kadar denenmiş en büyük mühendislik özelliklerinden biri olarak 250 milyar ila 550 milyar dolar arasında bir maliyetle gerçekleşebilir

San Francisco ve Manilla gibi kıyı kentlerinin deniz seviyesinin yükselme problemiyle karşı karşıya kalması, ileriki süreçlerde milyonlarca insanın evlerinden ayrılmak zorunda kalmasına ve iklim mültecisi haline gelmesine neden olacak. Lakin karbon emisyonlarımızı azaltmanın küresel ısınmanın etkilerini azaltmak için daha iyi olabileceği de öneriler arasında yer alıyor. Eğer karbon kirliliği aynı şekilde devam ederse 2100 yılına kadar deniz seviyesindeki artış 40 metreyi aşabilir. New Jersey merkezli bir bilim kuruluşu Climate Central tarafından hazırlanan bir raporda; 2050 yılına kadar kıyı şehirlerinde yaşayan 150 milyon insan kendilerini deniz çizgisinin altında bulabilir ifadelerine yer verildi.