Son yıllarda gündem maddelerine adını üst sıralara yazdıran küresel ısınma, 8.848 metrelik yüksekliğiyle dünyanın zirve noktası olarak bilinen Everest Tepesi için de alarma neden olmaya başladı.

Her geçen yıl etkilerini daha da artarak gördüğümüz küresel ısınma şu günlerde Avustralyadaki yangınlar üzerinden dünya gündeminin ana başlıklarının arasında. Günümüzde pek çok farklı kuruluşun farkındalık yaratma adına çalışmalar düzenlediği bu durum artık sadece belirli olaylar üzerinden tartışacağımız veya önlem alacağımız zseviyenin çok ötesinde. Nitekim dünyanın çeşitli yerlerinden gelen haberler ve fotoğraflara baktığımız da etkilerinin çapını çok daha net ve korkutucu şekilde anlıyoruz. Geçtiğimiz günlerde dünyanın en tepe noktası olan Everest’ten gelen görüntü iklim değişikliğinin etkilerini bariz şekilde ortaya koyuyor.

Everest Tepesi üzerinde çim oluşumu gözlemlendi

Aklımıza en son gelecek olan dünyanın en tepe noktasındaki bu değişim aslında uzun yıllarıdr devam eden bir takibin en güncel aşaması olarak karşımıza çıkıyor. Konuyla ilgili kaynakları taradığımızda bilim insanlarının 1993‘ten günümüze kadar uydu görüntüleri üzerinden analiz ettiğini görüyoruz. Bölgeden gelen son haberlerde buzulların erimesi ve kar yağışlarının azalmasından dolayı bazı bölgelerde çimlerin filizlendiğine dair detaylara işaret ediliyor. Şimdilik ufak çapta görülen bu filizlenmenin ne denli bir ivme ile artık göstereceği bilinmiyor.
Lakin Himalaya buzullarının son kırk yılda dörtte birinin kaybolduğunu düşündüğümüzde küresel iklim değişiliği üzerindekitedirginlik daha da hızlı artacak gibi görünüyor.