Kuzey Kutbu noktasında yaşam alanlarında yiyecek bulamayan kutup ayıları hayatta kalmak için yaşam alanlarının dışına çıkıyor.

İnsan faaliyetlerinin neden olduğu iklim değişikliği kuzey kutbu bölgesindeki hayvanların hayatını tehdit ediyor. Geçtiğimiz haftalarda Antarktika’da yaşayan Adelie Penguenleri‘nin yaşanan buzul kaybından ötürü çamurda yaşam savaşını gündeme getirmiştik. Şimdi ise Kuzey Kutbu’nda bulunan Rus bilim adamları buzulların erimesi ve yaşanan gıda kıtlığından ötürü kutup ayıları arasında yamyamlığın artığını belirtti. Kuzey Kutbu noktasında küresel bir petrol ve gaz ihracatçısı olan Rusya, sıvılaştırılmış doğal gaz taşıyan gemi rotasının kutup ayılarının avlandığı alanı yoğun olarak kullanıyor. Herşeyi üst üste koyduğumuzda araştırmacılar son 25 yılda neredeyse yarı yarıya bir buzul kütlesi kaybı yaşandığını söylüyor. Bunlarla birlikte Kutuplarda bulunan bu canlıların geleneksel avlanma alanlarının dışına çıktığını kaydetti.

İlginizi Çekebilir  Küresel ısınma "zirveyi" zorluyor; Everest Tepesi için çim alarmı

Kuzey Kutbu bölgesinde ayıların hayatta kalma savaşı

Vakalardaki artışın sadace Kuzey Kutbu’nda çalışan bilim adamlarının değil, petrol işçileri ve Savunma Bakanlığı çalışanları tarafından da görüldüğü belirtildi. Kuzey Kutup yerleşimlerinde yaşayan Ruslar, insanların yaşadığı bölgelere, özellikle de yiyecek için çöplüklere baskın düzenleyen düzinelerce ayının gittikçe önemli bir sorun olmaya başladığını ifade etti. Nitekim geçtiğimiz günlerde bir ayı yaşam alanındaki yiyecek kıtlığı sebebiyle 700 km uzakta bir köyde kadraja takıldı. Rus bilim adamı Vladimir Sokolov, bu yıl kuzeydeki Spitsbergen Adası’ndaki ve Norveç’in Svalbard adalarındaki kutup ayılarının anormal derecede sıcak havalardan etkilendiğini söyledi.

Severtsov Ekoloji ve Evrim Sorunları Enstitüsü Uzmanı Ilya Mordvintsev; Kutup ayıları arasındaki yamyamlık vakaları köklü bir gerçektir, ancak bu tür vakaların normalden daha sık yaşanmasından ötürü endişeliyiz. Bazı mevsimlerde yeterli yiyecek yok ve erkek kutup ayıları, dişilere yavrularıyla saldırıyor.