Lastik bantları bir araya getirerek oluşturduğu koleksiyonuyla dikkat çeken tasarımcı birbirinden büyüleyici işlere imza attı.

Tasarımcılar ve işbirlikçi markalar plastik, cam, ağaç kabukları gibi aklınıza gelebilecek her türlü atık malzemeleri kullanarak birbirinden ilginç, ekolojik tasarımlarla ilgi topluyor. Esnek yapıdaki birkaç lastik bandı birbirine tutturarak güneş ışığında parlaklık ve renk açısından ne kadar çarpıcı göründüğünü fark eden Rie Sakamato, lastiklerden bir koleksiyon yapmaya karar verdi.

İşlevsel bir malzeme olarak tanımladığı bu seçeneği örme tekniğiyle bir araya getiren Japon tasarımcı, oluşturduğu koleksiyonuyla sürdürülebilir modaya dikkat çekti. Tasarımında kullandığı lastik malzeme hem parlaklık, renk gibi estetik nitelikler, hem de farklı vücut şekillerine ve boyutlarına uyum sağlaması gibi fonksiyonel özellikler barındırıyor. Tasarımcı Sakamato bu tarz giysilerin günlük kullanıma uygun olmadığına değinerek böylesine basit görünen malzemelerle sınırları zorlayıp neler yapılabileceğine dikkat çekmek istiyor.

1/3
İlginizi Çekebilir  Tuzlu Su Bitkisini Modayla Buluşturacak Marka; SaltyCo [Video]

Lastikten Oluşan Koleksiyona Dair Detaylar

Tasarımcının koleksiyonunda başlıca dikkat çeken parçalar; ceket, tunik formunda kazak elbise ve hırkadan oluşuyor. Lisansüstü tez çalışması kapsamında oluşturduğu koleksiyonunda örgü şişler kullanan tasarımcı, koleksiyonunu altı ay gibi bir sürede tamamlamış. Tasarımcının koleksiyonu daha önce geçtiğimiz Ocak ayında Tokyo’daki Tama Sanat Üniversitesi’nde yüksek lisans mezuniyet sergisi kapsamında sergilenmişti.