Avusturalya’da bulunan Flinders Üniversitesi’nden bir ekibin geliştirdiği malzeme, lastik ve kauçuğun kullanımında yeni bir dönemi beraberinde getirebilir.

Keyifli bir macera için yola koyulduğumuzda tadımızı kaçıracak durumların başında şüphesiz lastik patlaması geliyor. Eğer bir de aracınızda değişimle ilgili kite sahip değilseniz bu durum tüm planların aksaması hatta suya düşmesine de neden olabilir. Peki size patlayan lastiğinizi değiştirmeden yola devam edebileceğiniz adeta yapıştırıcı niteliğinde yeni bir malzemenin bizi beklediğini söylesek tepkiniz ne olurdu? Yapılan araştırmaların ardından geliştirilen kimyasal bir malzeme, otomobil vb gibi araçlardaki lastik patlamalarının değişime ihtiyaç duyulmadan kullanımına olanak sağlayacak özelliklerin beraberinde getirmeye hazırlanıyor.

Lastik tamiriyle birlikte geri dönüşüme de katkı

Avusturalya’da bulunan Flinders Üniversitesi tarafından duyurulan malzeme, geri dönüşüm ve israf gibi iki önemli maddede fark yaratacak niteliklere sahip. Henüz geliştirile aşaması devam eden materyalin içeriğinde, yüzde 50’nin biraz daha üzerindeki oranda sülfür kullanıldığını görüyoruz. Buna yemeklerde de kullanılan kanola yağı ve “dicyclopentadiene” adın verilen özel bir kimyasal karışım eşlik ediyor. Formülün bir araya gelmesiyle de bir lastiğin daha uzun vadeli ve sürdürülebilir kullanılabilirliği söz konusu.

İlginizi Çekebilir  Çok yönlü kullanım; Kamp ocaklarının geri dönüşümüne katkı sağlayan aparat

Aslında malzeme temel felsefe olarak bir “tutkal” terimiyle de değerlendirilebilir. Son yıllarda araştırmaları yapılan amin katalizörünün de işin içerisine uygulanmasıyla birlikte, lastik üzerindeki kauçuğun tekrar kullanılabilir halde herhangi bir mukavemet kaybetmeden işleyişinden bahsetmek mümkün oluyor. Ekip bu işlemin oda sıcaklığında yapılabileceğini sadece birkaç dakika sürdüğünü de açıklamalarına ekledi. Ek bir avantaj olarak, malzemenin üretiminde kullanılan üç ana bileşenin endüstriyel atıklar olduğunu görüyoruz. Bu da yeni malzemeyi üretmenin ucuz ve çevre dostu olduğu anlamına geliyor. Ürünün kullanım ömrünün bitmesiyle geri dönüştürülmelerininin çok daha kolay oluşu da altı çizilmesi gereken nitelikleri arasında.

Araştırmacı Justin Chalker; “Çalışma, sürdürülebilir kauçuğun onarımı, yapışması ve geri dönüşümünde yeni bir konsept ortaya koyuyor.”

Süreçle ilgili açıklamalarda bulunan çalışmanın baş araştırmacısı Justin Chalker; “Bu çalışma, sürdürülebilir kauçuğun onarımı, yapışması ve geri dönüşümünde yeni bir konsept ortaya koyuyor. Bu malzemelerin altında yatan kimyanın geri dönüşüm, yeni nesil yapıştırıcılar ve katkı maddesi üretiminde bu kadar geniş bir potansiyele sahip olduğunu görmek heyecan verici.” ifadeleriyle ürünün dayanıklılığının da altını çiziyor.