Sürdürülebilirliği güncel tasarımlarının odak noktasına koyan Levi’s, kullandığı teknolojik yöntemler ile çevreci ürünler üreterek moda sektöründe devrim yaratmayı hedefliyor.

Son yıllarda ekolojik sistemin hızlıca tahrip edilmesi ve buna bağlı olarak artan sıcaklık ile yükselen su seviyesi küresel iklim krizinin ortaya çıkmasına neden oluyor. Buna karşın tasarımcılar ikonik stilleri baştan yaratarak daha sürdürülebilir tasarım uygulamalarına doğru yönelmiş durumda. Bugüne kadar çevre dostu tasarımlara sahip koleksiyonunu kullanıcılarıyla buluşturan markalardan bir tanesi de Levi’s.

İlginizi Çekebilir  Eski spor ayakkabılardan üretilen ilgi çekici maske tasarımları

Levi Strauss & Co. tasarımcıları müşteriler tarafından en çok tercih edilen modeli su tasarrufu yaparak üretmeye başladılar. Marka, yüzde 96 oranında tasarruf sağlayan inovatif rötuş ve yıkama teknikleri serisi olan Water<Less’i kullanıyor. 2011 yılından beri bu doğrultuda üretim yaparak şimdiye dek 3 milyar litre su tasarrufu elde etti. Aynı zamanda oldukça yüksek oranda enerji ve gider tasarrufu da yapmış oldu. Levi’s, sektördeki diğer markaların ve farklı endüstrilerin yararlanması için inovatif araç gereçler ile Water<Less tekniklerini kamunun kullanımına sunuyor. Bu sayede kendi standartları ve su tasarrufu inovasyonunu dünyaya yayarak sürdürülebilirlik misyonunun bir adım ötesinde olmayı amaçlıyor. Daha sürdürülebilir bir sisteme geçiş yapmak içinse farklı markalar, sivil toplum örgütleri, yerel yönetimler, hükümetler ve farklı otoritelerle iş birliği içinde olmaktan yana.

1/8
İlginizi Çekebilir  Sürdürülebilir moda akımına Türkiye'den dahil olan girişim; Knot_X

Levi’s Wellthread Koleksiyonu Hakkında Öne Çıkan Detaylar

Water<Less tekniğiyle üretilen İlkbahar / Yaz 2020 Wellthread koleksiyonuna göz atalım. Marka, daha az su ve kimyasalla oluşturduğu koleksiyonunun üretiminde yağmurla beslenen kenevir ya da başka bir ifadeyle kendir tohumundan elde ettiği kumaşları kullanmış.
Koleksiyona bakıldığında bünyesinde kadınlar için; geniş paçalı jeanler, doğal renklerde bol tişörtler ve svetşörtler, işlemeli trucker ceketler görülüyor. Erkekler içinse; indigo ve siyah olarak renklendirilmiş 502TM Slim Taper jeanler, Trucker ceket, bol kesim tişörtler ve kapüşonlu svetşörtler karşımıza çıkıyor. Koleksiyonun tamamını buradan inceleyebilirsiniz.