Markası için elektrikli otomobil dünyasında atılan ilk adım olarak tarihe geçecek Lexus UX300e, şehiriçi ulaşıma odaklanıyor.

Premium sınıfta özellikle tasarımlarıyla akıllarımızda yer edinen Lexus, içerisinde bulunduğu Toyota grubunun da etkisiyle yeniliğe erken ayak uyduran markalardan birisi oldu. Ürün gamında en çok hibrit seçenek bulunduran markalardan birisi olan şirketin ilk elektrikli otomobiliyle ise yaklaşık iki ay önce tanıştık. Çin’de düzenlenen etkinlike tüm dünyanın karşısına çıkarılan Lexus UX300e için o dönem açıklanan rakamların Avrupa pazarına olacak yansıması da merak konusu olmuştu. Markanın bugün resmi kaynakları üzerinden paylaştığı duyuru ile var olan soru işaretlerini ortadan kaldırabileceğimizi söyleyebiliriz.

1/3
UX300e, elektriğin getirdiği

Lexus UX300e kademli olarak Avrupa pazarında satışta olacak

Lexus, UX300e’nin elektrik gücünün temel bileşenlerinden olan motorun adedi konusunda şimdilik sadece tek bir seçeneğe odaklanıyor. Ön aksta konumlandırılan tek bir üniteyle asfalta inecek olan model, buna rağmen 201 beygir güce ve 300 Nm torka sahip olacak. Teknik verilerin devamında bizi karşılayan performans verileriyse altyapısını düşündüğümüzde beklentileri karşılayıcı nitelikte. 0’dan 100’e hızlanmasını 7,5 saniyede tamamlayabildiğini gördüğümüz modelin erişebileceği maksimum sürat ise 160 km/s olarak karşımıza çıkıyor.

1/3

Lexus UX300e’nin motoruna destek veren batarya kısmında ise 54,3 kWh’lik lityum-iyon yapılı üniteye yeer veriliyor. Markanın bu batarya ile kullanıcılara vadettiği menzil ise 300 kilometre dolaylarında. Otomobili satın almayı düşünenlerin menzil değeri gereği dikkat etmesi gereken en önemli nokta şarj desteği. Lexus burada 50 kW’a kadar hızlı şarjın desteklendiğini söylüyor. Bu sadece bataryayı 50 dakikada yüzde 80 seviyesine getirmek mümkün. 6,6 kW’lık bir kaynak ise bataryayı 7 saatte tamamen dolu hale getiriyor.

UX300e’de elektriğin getirdiği sessizlik konforunu Lexus’un geliştirdiği özel süspansiyon sistemiyle başka bir noktada göreceğiz. Markanın sunduğu üst seviye güvenlik destek asistanlarının tamamının bu modelde standart olarak sunulacak olması da dikkat çeken detaylar arasında. Lexus’un geliştirdiği özel mobil uygulama üzerinden kullanıcıların araçlarındaki menzil değerini ve şarj dolum süresini takip edebilecek olması da teknolojinin getirdiği konfor odaklarından. Bu yıl içerisinde Avrupa satışları başlayacak olan model için süreç bazı ülkeler için 2021’e kadar uzayacak.