Dünyanın çeşitli turistik bölgeleri için önümüzde 5 ile 10 yıl içerisinde atılacak adımlar, Londra sınırlarındaki bir sokakta hayat buluyor.

Otomobil endüstrisinde son yıllarda fırtına gibi esen elektrik furyası aslında henüz emekleme aşamasında. Nitekim geride bıraktığımız 2019 yılı Audi Mersedes ve Jaguar gibi devlerin bu alandaki henüz ilk modellerini ortaya koyduğu bir dönem olarak kayıtlara geçti. 2020’den itibaren çok daha agresif bir çeşitlilik beklemekte fayda var. Bu hızlı çeşitlenmenin en büyük nedenlerinden birisi de bizleri önümüzde ki yıllarda bekleyen şehir bazlı giriş yasakları. Yine geriye dönüp baktığımızda Roma, Madrid ve Paris gibi ikonik yerlerin 2025 ve sonrası planlarında bu yasak politikalarını görebiliyoruz. Londra’da benzeri politikalarla hazırlanan kentlerden birisi. Lakin yerel yönetim bu süreyi ilgi çekici hale getirmek için başarılı olacağını düşündüğümüz bir uygulamayı bu bahar itibariyle devreye sokmaya hazırlanıyor. Yönetimin ilk planıysa emisyonsuz sokak.

Londra Belediyesi yeni dönemde de benzer hamleler gerçekleştirecek

Detaylara baktığımızda uygulamanın, doğrudan Londra’nın merkezi yerlerinden biri olan Beech Street’te gerçekleştirileceğini görüyoruz. Resmi açıklamada henüz bir pilot program olarak nitelendirilen emisyonsuz sokak iki açıdan başarılı bir fikir olarak değerlendirilebilir. Bunlardan ilki bölgeyi merak edecek turist popülasyonunu çekme potansiyeli. İkincisi ise elektrikli otomobil ve ekosistemi hakkında çekingen olan son kullanıcıya pozitif bir ivme kazandırabilmesi. Uygulama her ne kadar aşırı etki yaratmayacaksa da farkındalık bazında belli bir kitleyi etkileyeceği kesin. 24 saat termal kameralarla takip edilecek olan emisyonsuz sokağın Türkiye’ye de örnek olmasını diliyoruz. 2022 ve sonrasında Londra’yı benzeri haberlerle gündemde göreceğimizi bilmekte fayda var.