Los Angeles Belediye Başkanı tarafından gerçekleştirilen açıklamayla netlik kazanan elektrikli otobüs siparişi, dev bir dönüşümün işareti.

Son dönemlerde temiz ulaşım hamleleriyle gündeme gelen Amerikan Belediyeleri, toplu taşımanın da ötesine geçerek bünyelerindeki her türlü aracı elektrikli olarak dönüştürme hazırlıklarını duyuruyor. Geçtiğimiz hafta içerisinde Amerika’nın ilk dünyanınsa üçüncü hibrit aracına sahip itfaiyesi olarak kayıtlara geçecek olan Los Angeles Belediyesi, şimdi de otobüs filosu için dev bir adım atıyor. Başkanlık tarafından yapılan duyuruda tek seferde 155 adetlik elektrikli otobüs siparişinin verildiği söylenirken bu da kayıtlara ülke tarihinin en büyüğü olarak geçecek.

Los Angeles, elektrikli otobüs stratejisini 2030’a kadar sürdürecek

Düzenlenen basın toplansında konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Eric Garcetti; “Temiz ulaşım devrimi uzak bir rüya değil ve bu Los Angeles sokaklarında gerçekleşiyor. Kademeli olarak başlayacak teslimatlarla birlikte önümüzdeki günlerde bu sıfır emisyonlu otobüsleri sokaklarımızda görmeye başlayacağız. Dada düşük emisyonları ve dolayısıyla daha temiz havayı beraberinde getirecek olan bu adımlar sürdürülebilir gelecek vizyonumuzu gerçekleştirmemiz adına büyük önem taşıyor. Temiz hava, daha az ses ve daha sağlıklı bir toplum. Bunu kim sevmez ki!” ifadelerine yer verdi.

Belediye Meclisi Üyesi Mike Bonin; “Eğer fosil yakıtlardan bir an evvel kurtulmazsak çocuklarımızı ve onların yaşadığı gezegeni yok edeceğiz.”

Büyük bölümü Amerika merkezli Proterra tarafından tedarik edilecek olan otobüslerin ilk 25 tanesinin bu yazdan itibaren halk kullanımına sunulması bekleniyor. Geriye akalan 130 adet ise 2021‘e kadar tamamen belediyeye teslim edilmiş olacak. Belediye tüm otobüsler için markaya toplayamda 104 milyon dolarlık ödeme yapacak. 2030 yılına gelindiğinde tüm otobüs filosunu elektrikliye çevirmek isteyen Los Angeles, 2028 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na da bu yönüyle hazır olmak istiyor.