3 yılı aşkın süredir seri üretim versiyonu için beklenilen Lucid Air, 2020’nin ikinci yarısı itibarıyla nihayet banda çıkıyor.

Sabah yatağımızdan çıkıp yüzümüzü yıkamak için kalktığımızda suratımıza vurduğumuz su ile elektrikli otomobil gündemi muhtemelen aynı etkide. Gündem başlıkları arasında artık her gün en az bir tane model üzerinden karşımıza gelişmelerin 2020 ile birlikte daha da artacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Sürecin henüz yeni yeni oluşmaya başladığı dönemler olan 2015-2017 arasın ise, çok sık olmasa da gelecek için heyecanlandıran projeleri karşımızda gördük.

Bu projelerden birisi olan Lucid Air, gerek tasarımı gerekse vadettiği teknik özellikler ile bugün hala bizi heyecanlandırmayı başarıyor. 2016 yılında konsept olarak tanıtılan aracın seri üretime geçiş süreciyse tam bir yılan hikayesine döndü. Aranan yatırım miktarının bulunamasının merkezinde dönen bu hikayeler içinse nihayet artık sona geldik. Bugün yapılan resmi açıklamayla Air’in seri üretime hazır versiyonunun tanıtım tarihi netlik kazandı.

1/4

Lucid Air, New York Otomobil Fuarı’nda sahneye çıkacak

Markanın resmi kaynakları tarafından açıklanan detaylarda otomobilin New York Otomobil Fuarı‘nda tanıtılacağını görüyoruz. 8 Nisan 2020 olarak net tarihin de verildiği etkinlikle birlikte Air’in konseptten üretime taşınma aşamasında neleri devam ettirdiği de ortaya çıkacak. Özellikle tasarım noktasında gerek dış gerekse iç olarak büyük beğeni toplayan otomobile olan ilginin de azımsanmayacak seviyede olmasını bekliyoruz. Peki bu tanıtımdan neler beklemeliyiz?

1/5

Lucid yetkilileri şu anda son kullanıcıya sunulacak olan teknik özellikleri de paylaşmaya pek sıcak bakmıyor. Biz de en azından referans alabilmek adına takvimleri yaklaşık 3,5 yıl öncesine sarıyoruz. Konsept formunda iki adet elektrik motoru bulunan modelin 1.000 beygirlik bir güçle asfalta ineceği o dönem büyük yankı uyandırmıştı. 100 kWh ve 130 kWh‘lık batarya seçenekleriyle sunulacağının bilgisi de devamlılığını koruyan Air’in 0‘dan 100‘e 2,5 saniye civarında erişmesi ve 643 kilometre menzil sunması da yine şaşırtıcı olmayacak.

Halihazırda 1.000 dolarlık ön ödeme karşılığında sipariş alımları devam eden otomobilin toplam fiyatı ise satış sürecindeki en düşündürücü noktalardan birisi olacak gibi görünüyor. Nitekim 2016 yılında en donanımlı versiyonun fiyatı için 160.000 dolar seviyelerinin işaret edilmesi hala hafızalarda. Son bilgiler ise giriş seviyesi için kapıtı en az 100.000 dolardan açıyor. New York’taki tanımın ardından ilk versiyonlarıyla 2020 sonuna doğru banttan inmesi beklenen Air’den 2021 sonunda 15.000 adet üretilmesi planlanıyor.