Geleneksel modeller üzerinde alışık olduğumuz custom projeler, git gide popülerliğini artıran elektrikli motosiklet dünyasına da yavaş yava nüfuz ediyor.

Elektrikli motosiklet pazarı ülkemizde her ne kadar şu an için çok popüler olmasa da, özellikle Amerika’da ciddi bir kitle oluşturmaya başladı. Girişim niteliğindeki isimleri kısa sürede dünya devleriyle boy ölçüşebilir hale getiren süreç, Harley-Davidson gibi bir devi de bu alanda ilk modelini üretmeye itiyor. Bu ilginin geldiği son noktayı ise, artık karşımıza çıkan özel yapım versiyonlar ortaya koyuyor. Tıpkı şu anda bakmakta olduğumuz Filson DS‘te olduğu gibi. Zero Motorcycle tarafından üretilen DS modelinin merkeze alındığı proje, bu segmente ilgi duymayanların bile dikkatini kolaylık çekebilecek nitelikte.

1/4

Filson DS elektrikli motosiklet hakkında bilmeniz gerekenler

Standart versiyonun şehirli karakterini bambaşka bir noktaya taşıyan projenin oldukça kapsamlı olduğunu ilk baştan belirtmemiz gerek. Arazi sürüşlerine uygun lastikler, gövde koruması, çantalar ve gövde üzerindenki diğer tüm dokunuşlar bu felsefeyi çok net şekilde hissettiriyor. Modelin teknik özellik kısmında ise herhangi bir değişim gözlemlenmiyor. Üzerindeki motor ve batarya bileşimiyle 46 beygir güç ve 106 Nm tork üreten DS, maksimumda 158 km/s hıza çıkabiliyor. Şehir içerisinde 132 kilometreye kadar menzil mesafesi vadeden modelin bu alandaki ortalama verisi ise 85 kilometre dolaylarında. Toplamda 144 kilogram ağırlığında olan modeli özel şarj ünitesiyle yaklaşık 1 saatte tamamen dolu hale getirmek de mümkün. Biz de önümüzdeki süreçte elektrikli modellerin Türkiye içerisinde daha çok tercih edildiğini görmeyi umuyoruz.