Sürdürülebilir moda endüstrisinde hayvan derisi kullanımının da önüne geçebilecek, daha az bakım ve temizlik gerektiren bir tekstil ürünü gözümüze çarpıyor.

Mantar meşesi ağacının kabuklarından elde edilen ve doğal deri olarak da adlandırılan mantar, günümüzde bilinçlenen markalar ve tasarımcılar tarafından daha fazla tercih ediliyor. Mantar, ağacın dış kabuğunun soyulmasıyla ortaya çıkarılıyor. Bir ağaçtan kabuk elde edebilmek için ağacın 25 yaşını doldurmuş olması gerekiyor. Ağaçtan alınan ilk hasatın kalitesi yapılacak bir sonraki hasatlara göre yeterince kaliteli olmuyor. Çünkü yapılan ilk hasat “bakir hasat” olarak nitelendiriliyor. Kabukların her 9 yılda bir yenilenmesiyle bir sonraki kaliteli kabuk elde etme işlemi yapılıyor. Yaklaşık 150-200 yıl gibi süren bu işlem döngüsü ekonomik olmanın yanı sıra çevre dostu sürdürülebilir bir üretimi destekliyor. Mantar meşesi ağacının rastlandığı yerler başta İspanya olmak üzere Portekiz, İtalya, Fransa, Tunus, Fas ve Cezayir gibi Batı Akdeniz ülkeleridir.

1/5
İlginizi Çekebilir  Sürdürülebilir ahşaptan üretilen retro ses kayıt cihazı [Video]

Mantar Meşesi ile Elde Edilen Kumaşın Kullanım Detayları

Oldukça esnek, hipoallerjenik, bakteri barındırmayan, yumuşak, yüzde 75’i havadan oluştuğu için hafif ve içerisinde suberin maddesi bulunduğu için su geçirmeyen özelliklere sahip. Ekolojik bakımdan avantajlarla dolu bu malzemenin ürün yelpazesinin de çok geniş olduğunu söylemek mümkün. Mutfak ürünlerinden telefon kılıfına, ayakkabıdan giysi ve aksesuara, medikal ürünlerden inşaat sektörüne kadar birçok alanda endüstriyel ürün yapımında kullanılıyor. Özellikle inşaat sektöründe, zemin ve duvar döşemelerinden tutun da ısı ve ses yalıtımına kadar mantar meşesi karşımıza çıkabiliyor.

Yurtdışında Stella Mc Cartney, Christian Louboutin, Jimmy Choo, Holly Fulton, Cláudia Sousa gibi markalar ve tasarımcılar ürünlerinde mantar ağacı kumaşını kullanmayı tercih ediyor.  Ayrıca hem global hem de Türkiye’de ismine rastladığımız markaların başında NY Cork ve Monarch Cork var. Ekolojik odaklı ve başarılı tüm bu markalar doğal deri olarak adlandırılan mantar kumaştan benzersiz ve yüksek kalitedeki sürdürülebilir ürünlerini müşterilerine sunmaya devam ediyor.