Perakendecilik şirketi Marks and Spencer, tüketicilerin kullandıkları ambalaj miktarını azaltmak için bir takım çalışmalara yöneldi; alışveriş yapanlar için, kendi gıda kaplarını yeniden doldurma planı.

Küresel ısınmanın etkilerini geride bıraktığımız birkaç yılda çok etkili ve hızlı bir şekilde gördük. Birçok iklim bilimci, çevreci ve uzman insanların araştırmaları, raporları doğrultusunda bir takım önlemler almaya başladık. Gerek devlet, gerek işletme, gerekse bireysel olarak alışkanlıklarımızı değiştirmeye başladık. Kullanımlarımızı azaltma yoluna gittik. Daha bilinçli bir tüketi olmak için adımlar attık. Çevreye daha duyarlı, saygılı olan dost ürünleri hayatımızın her alanında yer verdik. En yakın örneğini geçtiğimiz günlerde New York’ta 1 Mart itibariyle yürürlüğe giren plastik poşet yasağı birçok ülkeye ilham olabilir. Şimdide bir benzerini İngiltere merkezli perakendecilik şirketi olan Marks and Spencer üzerinden görüyoruz.

Marks and Spencer ambalaj kullanımını azaltma projesi örnek alınabilir

İngiltere dışında da birçok ülkede çok fazla mağazaya sahip bu şirketin, Southhampton‘daki Hedge End mağazasında, kahveden şekerlemelere kadar 44 ambalajsız ürün sunan kendi sepetini doldur planını başlattı. İlk denemesi de bu ay Manchester şehir merkezinde ikinci bir mağazayı kapsayacak şekilde genişletilecek. Southampton denemesinin popülaritesinden ötürü şirketin, 44 kendin doldur ürününün yüzde 25’inin paketlenmiş alternatiflerden daha fazla sattığı gözlerden kaçmadı. Ancak ambalajsız ürünlere yönelmeyen müşterilerin en büyük nedenlerinden kapları taşıma zorluğu bir diğeri de ambalajsız ürünlerin daha pahalı olarak satıldığı algısının olmasından kaynaklanması.

İlginizi Çekebilir  Dünyaya örnek olabilir; İngiliz market zincirinden sürdürülebilirlik programı

Sainsbury, yakın bir zamanda sıvı çamaşır deterjanlarını kullanmak için Ecover dolum istasyonlarını denemeye başladı. Londra’nın kuzeyindeki Haringey‘deki mağazasında alışveriş yapan kişiler, yılda 1 milyon tondan fazla plastikten tasarruf etmek için 50 defaya kadar kullanılabilen şişelerle dolum yapabiliyor. Aynı şekilde Waitrose geçen yıl Oxford‘daki Botley Road mağazasında özel bir doldurma alanı oluşturdu. Özellikle şarap ve bira da dahil olmak üzere gıda karşıtı atıklar Toast Ale, pirinç ve temizlik malzemeleri de yeniden doldurulabilir seçeneklere sahip. Bu konuyla ilgili birçok mağazada denemelerin başladığı dikkatlerden kaçmıyor. Diğer önemli bir İngiltere merkezli şirket Asda, ilk sürdürülebilirlik mağazasını Many‘de açacağını duyur. Middleton, Leeds‘teki müşteriler, büyük markalarla dolu dolum noktalarını kullanabilecektir.