Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE) tarafından gerçekleştirilen 2020 değerlendirmeleri sonucunda, Türkiye’nin mavi bayraklı plajlar listesinde artış gözlemlendi.

Kısa süre önce atılan adımla dört farklı bölgesindeki doğal zenginliği koruma altına alınan Türkiye için bu kapsamda olumlu gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından denizler için “Sıfır Atık Mavi” projesi kapsamında gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili güzel bir gelişme paylaşıldı. Proje kapsamında deniz çöplerinin temizlenmesi ve gemi atık alım hizmeti veren tesis sayısının artırılması hamleleriyle elde edilen verilerde sonucunda mavi bayraklı plajlar listesine yenileri eklendi. 2019 yılında 463 adetlik sayı üzerinden var olan derecelendirme 2020 yılıyla birlikte 486’ya yükseldi.

Mavi bayraklı plajlar

İlginizi Çekebilir  Nespresso kapsüllerinden çevre kirliliği mesajı veren heykel projesi

Mavi bayraklı plajlar listesinde zirve için 3 yıl hedefi

Elde edilen son artışla birlikte mavi bayraklı plajlarda dünya üçüncüsü olan Türkiye’nin 2023 yılına kadar zirveye oturma amacı var. Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE) tarafından gerçekleştirilen 2020 değerlendirmeleri sonucundan memnun olan bakanlık tarafında ise çalışmalar devam ediyor. Koronavirüs süreciyle birlikte doğal bir temizlik sürecine dahil olan denizlerin geldiği son noktanın korunması da şüphesiz hedeflere ulaşma konusunda fazlasıyla önemli. 2015 yılı itibarıyla Mavi Bayrak sayılarına göre İspanya’dan sonra ikinci olarak kayıtlara geçen Türkiye’nin son 5 yıllık süreçte bir basamak gerilediği de unutulmamlı. Biz de Ters ekibi olarak en kısa sürede çalışmaların sonlanmasını diliyoruz.