Elektrikli otomobil dünyasında vites artıran küresel üreticilerden olan Mercedes, kamyonlarıyla da bunu büyükler liginde de destekleyecek.

Binek otomobil sınıfındaki elektrik dönüşümünü EQ markası altında başlayan Mercedes, ticari araç ailesinde de kısa sürede önemli yol kat etti. İçten yanmalı ayağında markanın en çok satan kamyonlarından olan Actros‘un merkezinde dönen bu gelişim, ilk olarak tam elektrikli versiyonla karşımıza çıkarıldı. Şimdi ise modelin kullanım alanlarını çeşitlendirme vakti. Resmi kaynaklarından e-Actros tabanlı olarak duyurduğu çöp kamyonu bu planlamaların yeni ayaklarından birisi olacak. eEconic adıyla ürün gamına ekleneceği açıklanan modelin seri üretimi içinse 2022 işaret ediliyor.

Mercedes eEconic için açıklanan ilk teknik detaylar

Modelin üretim süreciyle ilgili önümüzdeki 2 yıl olmasından ötürü şimdilik çok detaylı bir bilgi varlığından söz edemiyoruz. Buna rağmen Mercedes kaynaklarının merak edilen bazı temel maddeleri paylaştığını da görüyoruz. Kamyonda iki adet elektrik motoruna yer vereceğini gördüğümüz marka toplamda 250 kW (340 beygir) güç vadediyor. Batarya kısmında ise 240 kWh kapasiteye sahip yine iki adet ünite karşımıza çıkıyor. Günlük operasyonlar kullanılarak bir araya getirilen bu kombinasyonun 100 kilometreye kadar menzil sunabileceği de dikkat çeken detaylar arasında. Önümüzdeki yıl itibarıyla pilot program kapsamında Almanya’nın bazı bölgelerinde kullanılan olan eEconic, markasının 2039 yılı bazlı büyük çaplı elektrikli otomobil satış beklentisinin de önemli adımlarından olacak.