Almanya pazarı için satış sürecine başlanan Mercedes EQV, elektrikleşme sürecinde olan ailenin ikinci üyesi olarak rekabete “merhaba” diyor.

Kendi içerisinde oluşturduğu EQ markasıyla elektrikli araçlarını kullanıcıların karşısına çıkartmaya başlayan Mercedes, bu planın ilk hamlesini SUV modeli EQC ile gerçekleştirdi. Halihazırda satışta olan bu ismin yanına geçtiğimiz yıl içerisinde sahneye çıkarak eklenen EQV için de nihayet asfalt macerası başlıyor. Türkiye’de Vito, yurt dışında ise V-Class adıyla satılan ailenin tam elektrikli versiyonlarından birisi olacak Mercedes EQV, Almanya’da 71.388 euroluk başlangıç fiyatıyla meraklılarıyla buluşmaya hazır. Fiyat olarak beklenenden biraz daha pahalı olduğu düşünülen modele olan ilgiyle doğru orantılı olarak üretim kapasitesinin de artırılması bekleniyor.

1/9

Mercedes EQV hakkında bilmeniz gerekenler

Karavan dönüşümleri için de artık tam elektrikli yeni bir seçenek olarak listelere dahil olan EQV’nin menzil ve performans verileri uzun yol maceraları için beklentileri karşılayabilecek seviyelerde. Uzun aks mesafeli versiyonunda yer verilen 90 kWh’lik batarya paketiyle tek seferde 418 kilometre menzil kat edebileceği açıklanan modelde hızlı şarj teknolojisi de sunuluyor. EQV bu sayede yüzde 10 seviyesinde yüzde 80′ yaklaşık 45 dakikada gelebilecek.

İlginizi Çekebilir  Tüm versiyonları üzerinden Audi e-Tron ailesi hakkında bilmeniz gerekenler

Modelin elektrik motoru ise yaklaşık 200 beygir güç ve 362 Nm tork üretiyor. Yapılan testlerin ardından en iyi optimizasyon gereği maksimumda 140 km/s hıza çıkabilmesi üzerine limitlendirilen EQV’de, kullanıcıların isteği doğrultusunda bu akam 160 km/s‘e kadar da çıkartılabiliyor. Geliştirilen mobil uygulama üzerinden anlık şarj ve dolum bilgilerinin takip edilebildiği EQV’yi önümüzdeki 1 yıllık süreçte önemli bir sınav bekliyor olacak modelin Türkiye’ye geliş süreciyse henüz netlik kazanmış değil.