New York’ta bulunan Metropolitan Sanat Müzesi Covid 19 nedeniyle ertelenen “Zaman: Moda ve Süreç” konulu serginin video ön gösterimini paylaştı.

Görkemli açılışları ve göz kamaştıran konuklarıyla gala etkinliklerine imza atan Metropolitan Sanat Müzesi bir önceki sergi açılışını da ses getiren bir davetle yapmıştı. Ancak bu sene koronavirüs pandemisi sonucu kapılarını bir süreliğine kapatan müze 29 Ekim 2020-7 Şubat 2021 tarihleri arasında izleyicisiyle buluşacak olan “Zaman: Moda ve Süreç” konseptli sergi için kısa bir video yayınladı. Metropolitan Sanat Müzesi Kostüm Enstitüsü direktörü Andrew Bolton, 2020 gala teması ile ilgili olarak filmdeki bir sahneden esinlenildiğinin altını çiziyor. Bolton, zaman ve moda arasındaki ilişkiye değinerek yazar Virginia Woolf’un zaman kavramındaki süreklilik fikrinden ilham aldığını sözlerine ekliyor. İlham kaynağı ikonik film ise yönetmen Sally Potter’ın ünlü yazar Virginia Woolf’un romanından beyazperdeye uyarlanan Orlando.

1/7
İlginizi Çekebilir  Roger Federer' den sürdürülebilir vegan deri ayakkabı

Metropolitan Sanat Müzesi ile Modada Geçmişe Yolculuk

Metropolitan Sanat Müzesi kronolojik sıralama ile sunacağı sergide, 1870’ten günümüze kadar bir buçuk yüzyıl modanın izini sürecek. Louis Vuitton ana sponsorluğunda, sürekliliği olan parçaların bir araya geldiği 160 tasarım yer alacak. Henri Bergson’un “La Durée (zaman)” kavramını benimsediği bu konsept giysiler geçmişi, bugünü ve geleceğini bir arada tutan zamansal çağrışımların nasıl ortaya çıktığını araştırıyor. Ayrıca etkinliğin dikkat çeken detaylarından biri Virginia Wolf’un “hayalet anlatıcı” misyonuyla görev alacak olması. Sergi çeşitlilik, kapsayıcılık, sürdürülebilirlik, izlenebilirlik, şeffaflık, uzun ömürlü olma, işbirliği ve diğer etik konular hakkında modanın önümüzdeki on yılını ilgilendiriyor. Sergi yönetimindeki dikkat çeken isimler; aktris Meryl Streep ile Emma Stone, aktör Lin-Manuel Miranda, editör Anna Wintour ve moda tasarımcısı Nicolas Ghesquière.

Video