2050’ye kadar uzanan oldukça geniş bir dönemi kapsayan Microsoft, önümüzdeki 30 yıl içerisinde karbon nötr olmak istiyor.

Paris Anlaşması gibi doğrudan devletleri ilgilendiren küresel ısınma karşıtı planlama ve yatırımların en büyük destekçisi şüphesiz bağımsız şirketler olacak. Sanayi başta olmak üzere pek çok farklı alanda karbon salınımına neden olna yapıların bu kapsamda kontrol altına alınması artık elzem. Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birisi olan Microsoft da, önümüzdeki 50 yılı kapsayan sistematik bir planlamayla karşımıza çıkıyor. Düzenlenen özel bir etkinlik kapsamında duyurusu gerçekleştirilen planlamanın ilk ayağı ise 2030 hedefleri. Buna göre şirket bu zamana kadar atmosfere bıraktığı karbon salınımını dengeleme amacında.

Microsoft iklim değişikliğini telafi etmek istiyor

Perşembe günü düzenlenen etkinlik kapsamında şirketlerinin karbon negatif olma yolunda olduğunu ifade eden Genel Müdür Satya Nadella artık geri dönüşü olmayan seviyelere geldiklerinin altını çizdi. Amerika merkezli şirketin planlama kapsamında yapacağı işlemlerse umut vadedici. Belirlenen noktalar için büyük çapta ağaçlandırma faaliyetlerine girişecek olan Microsoft kelimenin tam anlamıyla yeni ormanlar yaratmak istiyor. Şirketin elektrik konusundaki ihtiyacını biyoenerji odaklı karşılama arzusu da bu noktada kesinlikle öne çıkarılmalı.

Microsoft Genel Müdürü Satya Nadella: “Burada toplanmamıza vesile olan ilkeler olmadan inşa edilen teknolojinin faydadan çok zarar vereceğini biliyoruz. İklim değişikliğinin etkilerini telafi etmeye başlamalıyız.”

İçerisinde barındırdığı tüm grupları emisyonsuz bir operasyon yürütmesi adına finanse edeceğini de açıklayan Microsoft’un önümüzdeki 5 yıllık planı içerisinde 1 milyar dolarlık bütçeyle harekete geçecek bir iklim fonu kurma planı da var. 2050 yılına kadar atmosfere bırakacağı emisyon miktarını gramına kadar hesaplayacak olan şirket, o yıla geldiğinde 1975 yılından bu yana atmosfere saldığı tüm zehirli gazı telafi edeceğini taahhüt ediyor.