Son dönemlerde geniş çaplı çalışmalarla önüne geçilmesi amaçlanan denizlerdeki plastik kirliliği, su altı drone modelleri sayesinde başka bir boyuta taşınabilir.

Tıpkı üç boyutlu yazıcılarda olduğu gibi dronelar da teknolojisinin bize sunduğu limitlerin geliştirilmesi konusunda kısa sürede önemli bir hale geldi. Artık herkesi üretici bir karakter olmaya teşvik eden bu cihazlar, günümüz sorunlarının çözümü için farklı formatlarda karşımıza çıkmaya devam ediyor. Denizlerdeki plastik partiküllerini tarama işlevi üzerine tasarlanan su altı drone modeli de radarımıza takılan son ürünlerden birisi oldu. Ödüllü tasarım dinamikleriyle de dikkat çeken Draper isimli bu drone, gözle görülemeyecek ufak olan kirletici maddeleri kolaylıkla tespit edebiliyor.

1/5

Draper, plastik kirliliği için milimetrelik hesaplamalar yapabiliyor

Geliştirilen donanım ve yazılım entegrasyonu sayesinde otonom özellikleriyle de öne çıkan Draper, tespit ettiği mikro plastik malzemeleri analiz ederek bilgileri bilim insanları için kaydediyor. Yaptığı analizleri GPS ve termal harita üzerinden depolayan drone’un çalışma prensibi ise aslında çok da karmaşık değil. Öndeki tasarım yapısı gereği analiz edeceği suyu kendi içerinden geçiren cihaz, özel sensörleri sayesinde anlık analiz işlemini gerçekleştebiliyor. Analizi yapılan suyun tahliyesi ise arka bölümden sağlanıyor. Operasyon sırasında bataryasının bittiğini de kendisini anlayan Draper, kendisine en yakın şamandıraya giderek şarj işlemini tamamlayabilir. Sprout ekibi tarafından tasarlanan drone’un şarj olacağı şamandıralar ise kendi ihtiyacını güneş enerjisinden karşılıyor.