Hollanda merkezli bir mimari şirketinin projelendirdiği ve Çin’de inşa süreci devam eden sürdürülebilir yaşam merkezi detaylarıyla ders niteliğinde.

Geçtiğimiz aylarda Ters.com.tr olarak katılım gösterdiğimiz “Sürdürülebilir şehirler” odaklı organizasyonların hemen hepsinde belli başlı temel noktalara değinildiğine şahit olduk. Ulaşım entegrasyonu ve çevre gibi temel başlıkların öne çıktığı bu listede, bahsi geçen şehirlerdeki mimari yapıların da ne denli hayati olduğuna şahit olduk. Hava kirliliği oranlarının aşağı çekilmesi adına ciddi çalışmaların yapıldığı günümüzde, artık binaların da buna destek olabilecek dinamikler üzerine kurulması fevkalade önemli. Şu anda sizlerle paylaşmakta olduğumuz Shenzhen Terasları projesi de bunun nasıl somut olarak hayata geçirilebileceğinin güzel örneklerinden. Hollanda merkezli mimarlık stüdyosu MVRDV tarafından tasarlanan proje Shimao ShenKong Uluslararası Merkezi’nde inşa ediliyor.

1/6

Sürdürülebilir yaşam merkezinde geri dönüşüm izleri

İlk planlama süreci geçtiğimiz yıl içerisinde başlayan projenin normal planlama gereği 2020 içerisinde tamamlanması gerekiyor. Lakin Koronavirüs salgınından inşa sürecinin ne kadar etkileceği şu an belirsiz. Tamamen hazır hale geldiğinde mimarinin nasıl görüneceğine işaret eden proje çizimleri, sürdürülebilir teras olarak nitelendirilen bölümleri de beraberinde getiriyor. Öğrencilerin yoğunlukta olduğu bir bölgeye inşa edilen yapının Universiade New Town‘daki öğrenci topluluğunun merkezi olarak kullanılması planlanıyor.

İlginizi Çekebilir  Tepebaşı Belediyesi imzasıyla Türkiye'de ilk; Eskişehir'de sürdürülebilir yaşam köyü

Eğlence, eğitim, ulaşım ve dinlenme olanaklarının yanı sıra mimarinin geri dönüşüm odaklı inşası onu sürdürülebilir bir merkez hakine getiriyor. Plana baktığımızda bol miktarda su birikintileri ve ve bitkisel çeşitlilik olduğunu görüyoruz. Teraslarda yağmur suyu toplamak için tasarlanan bölümler olması da geri dönüşüm felsefesini destekleyen önemli detaylar arasında.

Çimentonun tek başına küresel karbon emisyonlarının yüzde 8‘inden sorumlu olduğunu bilen MVRDV, bu sebepten inşaat sürecinde geri dönüştürülmüş beton kullanmayı tercih ediyor. Diğer tüm parçaları da bir araya getirdiğimizde, yapının yerel çevreye herhangi bir zarar vermemesi için azami bir efordan söz etmek mümkün. Büyük binalardaki tesislere ek olarak teraslar; kütüphane, sanat galerisi ve açık hava tiyatrosuna da ev sahipliği yapacak. Bizde Türkiye’de benzer sürdürülebilir mimari çalışmalarınının artırılmasını umuyoruz. Projenin resmi sayfasına buradan ulaşabilirsiniz