Tekstil atıklarına yenilikçi bir çözüm olarak geliştirilen ve biyolojik olarak toprakta çözünebilen organik tişört, moda endüstrisinin doğaya bir armağanı.

Londra merkezli bilim ve teknoloji kuruluşu Vollebak tarafından tasarlanan organik tişört, toprakla temasında 8-12 hafta içerisinde parçalanabiliyor. Ayrışmaya başlamak için bakteri, mantar ve ısıya ihtiyaç duyan tişört, tamamen sürdürülebilir ormanlardaki ladin, kayın ve okaliptüs ağaçlarından elde edilen selüloz ile biyoreaktörlerde yetişen su yosunlarından (algler) üretiliyor. Ürün kumaşı, ağaçlardan temin edilen selülozik liflerin ipliğe dönüştürülmesiyle elde ediliyor. Yüzeyindeki baskı ise alglerin filtre yardımıyla ayrıştırılıp macun kıvamına getirildikten sonra güneşte kurutularak toz haldeki mürekkep sayesinde karşılanıyor. Dolayısıyla bu noktada kullanıcıların tişörtü yeterince kullandıktan sonra çöpe atmak yerine toprağa gömerek gübreye dönüştürme fırsatı var. Tasarımcılar, ürünün kullanışının normal bir tişört ile tamamen aynı olduğunu ve herhangi bir terleme ya da ıslanma karşısında bozulmadığının altını çiziyor.

1/5
İlginizi Çekebilir  Koronavirüs ile savaşa dünyanın ilk karbon negatif dezenfektanı

Organik Tişört ile Bilinen Vollebak Hakkında

Teknolojiyi giyim ile birleştirerek hem fonksiyonel ve hem uzun ömürlü giysilerden gezegende iz bırakmayı amaçlayan Vollebak, 2015 yılında Nick ve Steve Tidball adlı sporcu ikiz kardeşler tarafından kuruldu. Birçok alanda kullanılan karbonu tekstil ürününe entegre eden Vollebak, Nobel ödüllü malzeme olan ve tamamen görünmeyen atom boyutundaki grafen parçacıklarından ise dünyanın ilk Grafen ceketini tasarlamıştı.
Geleceğin giysilerini tasarlayan kardeşler geçmiş yıllarda “TIME” ve “Fast Company” tarafından inovasyon ödüllerine layık görüldü. Markanın tasarım ürünleri hakkında buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Video