Yiyecekleri alırken ve tüketirken israf etmemek ve karbon ayak izini azaltmak için nelere dikkat etmemiz gerekiyor gelin birlikte göz atalım.

İklim krizi yerine iklim acil durumu demeye başladığımız son yıllarda, sürdürülebilirlik adına dünyayı kurtarmanın yollarını arıyoruz. Bugünlerde, plastik su şişeleri yerine cam veya metal su şişelerine daha çok yatırım yapıyor, popüler moda yerine geri dönüştürülen kumaşlardan giysiler kullanıyor, ulaşım seçeneklerimize dikkat ediyor ve çevreye daha nazik olmaya gayret ediyoruz.

Mutfakta karbon ayak izimizi azaltmanın kolay yolları

Daha yeşil, sürdürülebilir bir hayat yaşamak isteyenler için tüm seçimlerimizi sorgularken daha bilinçli olmamız gereken mutfak, küçük eylemlerin büyük bir etkisi olabileceği bir alandır. Mutfakta sürdürülebilirlik yazısını biraz daha açıp yiyeceklerin karbon ayak izini sıfırlamada ne kadar paya sahip olduğunu inceliyoruz. Bir çoğumuz yediklerimizin çevre üzerindeki etkilerini bilmiyor olabiliriz ancak gıda üretimi iklim değişikliğine büyük katkı sağlıyor. Oxford Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma kapsamında, sera gazı emisyonlarının dörtte birlik alanına neden olan et ürünleri küresel ısınmanın temel sorumluları arasında karşımıza çıkıyor. Bu yılın başlarında yayınlanan BM’nin Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli raporuna göre yediğimiz et miktarını azaltmak emisyonları önemli ölçüde düşürmeye yardımcı olabilir. Et ve süt ürünleri tüketmediğimiz her gün emisyonlarımızı 3,6 kg oranında azaltabiliriz.


Diğer market alışverişleri söz konusu olduğunda da atabileceğimiz kolay adımlar var. Yerel ve mevsimlik yiyeceklere yönelebiliriz. Bunu yaparken de küçük semt pazarlarını keşfedebilir, yerel üreticileri veya dükkanları destekleyebiliriz. Yerel üreticilerle, ürün hakkında sohbet etmek belkide ürünü daha değerli kılacak. Çünkü nasıl üretildiğini, toplandığını bütün o şartları öğrendiğimizde daha bilinçli bir şekilde tüketebiliriz. Aynı zamanda paketli gıda almayarak daha az karbon ayak izine sahip olacağız.

Yiyecekleri saklarken saklama koşullarını bilmek ürünün daha uzun ömürlü olmasını sağlayacak. Artan yemek, çorba, et suları, meyve, sebzeler kullanım amacına göre derin dondurucuda 3 veya 6 ay boyunca saklanabilir. Yapılan araştırmalar ile görüyoruz ki, satın aldığımız gıdaların yaklaşık olarak dörtte birini israf ediyoruz. Bu yüzden yiyebileceğimiz kadar yiyeceği satın almak artanı da uygun koşullarda saklamak çok önemli. Bu şekilde gıda yaklaşımımızı değiştirerek iklim değişikliğiyle mücadele edebiliriz.

Yazar Jen Chillingsworth; “Haftalık yemek planı yapın. Buzdolabında kalan sebzeleri kullanın ve haftanın ilk yemeğini yapın. Önce yenmesi gereken herşeyi buzdolabının ön rafına koyun diğerlerini de yapacağınız haftalık yemek planına göre düzenleyin.