Hayatımızın merkez noktalarında yer alması gereken mutfakta sürdürülebilirlik için derlediğimiz maddeler, sizin için ufak lakin dünya için büyük bir adım olabilir.

Küresel üreticilerin, ulaşım, imalat ve hammadde gibi temel çıkış noktaların da aldığı önlemler yavaş yavaş kullandığımız ürünlere ve cihazlarada yansıyor. Ateşin keşfine kadar uzanan mutfak alışkanlıklarımızı da artık değiştirmenin vakti geldi. LessTR’nin de kuruluş ve farkındalık amaçlarından olan sürdürülebilir mutfak için atacağımız adımlar ufak ufak sürece daha büyük adımlar olarak geri dönecektir. Biz de deneyimlerimiz doğrultusunda mutfağınızda uygulayacağınız bu ufak adımlardan bazılarını biraraya getirmek istedik.

Mutfakta sürdürülebilirlik ufak adımlarla mümkün

Sürdürülebilirliliğin, yaşamın devamlılığı için seçenekten çok zaruri bir gerekliliğe dönüştüğünü düşünüyoruz. Dünyada birçok ülkenin bununla ilgili başlattığı birçok düzenlemeye karşı bireyler olarak biz de yaşadığımız çevreden, evlerimizden işe başlayabiliriz. Öncelikle sürdürülebilirlik kapsamında bir düzenleme yapmadan önce alışveriş listemizi gözden geçirmeliyiz. Sahiden markete veya semt pazarlarına giderken kaçınız liste yapıyor?

Alışverişe liste yaparak çıkmak hem ihtiyacımızdan fazla almamızı engelliyor hem de cebimizi yakmıyor. Bu da bilinçli tüketici olma yolunda emin adımlarlar ilerlememiz demek. Yiyecek alışverişini yaparken sadece ihtiyacınız kadarını alarak hem ürünü taze tüketmiş hem de israf etmemiş olursunuz. Ayrıca çevreye ve insan sağlığına en çok zararı, kullanılan plastik ürünler vermekte. Plastik ürünleri mutfaklarda hiç kullanmayarak çevre kirliliğini azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. Plastik pipet yerine metal olan alternatifine yönelebilirsiniz. Plastik poşet yerine bez çantalar veya 80’lerde ki gibi alışveriş fileleri de hiç fena fikir olmayabilir.


Ulaşılabilirliği ve taşıması kolay plastik şişeler bizimle gittiğimiz her yere geliyor. Piknik, kamp, spor gibi birçok yerde sıksık tükettiğimiz plastik şişelerin yerini cam veya metal alternatifleriyle değiştirebilirsiniz. Bir diğer önemli konu ise sanki hiç bitmeyecekmiş gibi kullandığımız doğal kaynaklarımız. Çamaşır makineleri ve bulaşık makinelerini tam olarak doldurmadan açmayarak hem enerji hem su kaybının önüne geçebilirsiniz. Artık A+++ özelliğine sahip birçok beyaz eşya ile daha az enerji tüketiminin önüne geçmek mümkün. Bulaşık makinesine atacağınız bulaşıkları öncesinde sudan geçirmedende fırça yardımıyla temizleyip aşırı su kullanımının önüne geçebiliriz. Suyu daha idareli ve deterjanı daha az kullanarak doğal kaynaklarımızı koruyabileceğimizi unutmayalım.

Sürdürülebilir bir mutfakta peçete kullanımına da veda etmek önemli. Bunun yerini bez veya havlularla rahatlıkla karşılamak mümkün

Kahve, çay yapmak için kullandığımız su ısıtıcılarında ihtiyacımız kadarını ısıtmak hem fazladan enerji tüketiminden koruyor hem de israftan kurtarıyor. Mutfak olur da atık olmaz mı? Atıksız yaşamanın sürdürülebilirlik üzerinde çok önemli bir etkisi var. Çöplerinizi ayrıştırarak kompost yapmayı öğrenebilirsiniz. Ayrıca kullanımlarınızdan artan sebzelerden turşu, meyvelerden çay veya sirke yaparak doğaya daha az atık bırakmak mümkün.

Kırılan bardak, kavanoz, tabak vb. şeyleri çöpe atmak yerine biriktirip geri dönüşüme verebilirsiniz. Aynı şey kağıt, karton türü maddeler için de geçerli. Yemek yaparken kullanılan yağlar iş bitince lavabolara değil biriktirilebilecek ebatlarda bir kaba dökülmeli. Depolanan tüm bu atıkları bölgenizdeki belediyelerin ilgili yerlerine teslim edilebilirsiniz. Geridönüşüm mutfakta tamir edilemeyen birçok elektrikli eşya içinde etken rol oynuyor. Kısa süre içerisinde aktif olarak kullanmaya başlayacağımız youtube kanalımızda konuyu dhaa geniş kapsamlı ele alacağız.