Adıyaman’da nesli tükenmekte olan çizgili sırtlan kimliği belirsiz kişiler tarafından öldürüldü.

Ülkemiz tüm dünyada nadir görülen hem bitki türlerine hemde canlılara ev sahipliği yapıyor. Bilinçsiz avlanma yada bilinçli olarak havyanlara zarar veren birçok insan önemli türlerin tükenmesine yol açıyor. Adıyaman’da, nesli tükenmekte olduğu için kırmızı listede’de yer alan çizgili sırtlana kimliği belirsiz 4 kişi, 2 köpeği üzerine saldırtarak hayvanın yaralanmasına sebep oldu. Kanlar içinde kalan sırtlanı av tüfeği ile vurarak öldüren 4 kişi, fotoğraf çektirip sosyal medyada paylaşınca olay büyük tepki topladı.

Doğada nadir görülen çizgili sırtlan için koruma kanunu

Adıyaman’ın Dandırmaz köyü kırsalında nadir görülen bu türün canice katledilmesinin ardından dün gece yaşanan olaya tepkiler çığ gibi büyüyor. Sosyal medya kullanıcılarının büyük tepki gösterdiği vahşetin ardından jandarma ekipleri, 4 kişinin kimliklerini belirleyip, yakalamak için çalışma başlattı. Doğada nadir görülmeleri, iyi gizlenmeleri ve yalnız yaşamaları sebebi ile vahşi yaşamda sık karşılaşılmıyor. Günümüzde Anadolu’nun belirli bölgelerinde Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından fotokapanlarla takip ediliyor. 2007 yılında Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Doğa Derneği gönüllüleri tarafından üç adet çizgili sırtlan yuvası belirlendi ve bölge koruma altına alındı.

Ayrıca bölge, fotokapanlarla izleniliyor. Anadolu’da sayısı oldukça az olmasından ötürü, avlanılması kesinlikle yasak. Bu türün dünyada 8 bin ila 10 bin ferdi kaldı. Eylül 2010’da Çevre ve Orman Bakanlığı ile Merkez Av Komisyonu tarafından çıkarılan kanuna göre; Anadolu çizgili sırtlanın Türkiye sınırları dahilinde herhangi bir şekilde avlanması, 15 bin TL para cezasından başlıyor.